Snak

Mere indhold efter annoncen
@BoroDane +1
@BoroDane +1
Overrasker at FCM har kunnet sælge de fleste billetter
I 2022 kunne de ikke.

Det er ikke helt så overraskende. Det er jo altid lettest i medgangstider.
Når et hold ikke spiller godt i ligaen kommer der jo ikke helt så mange, som når de gør det godt.

Det er en nobel gestus at FCM lader folk få et barn under 12 gratis med.
Dog synes jeg det havde klædt gennemsigtigheden at komme ind på hvor mange børn der så reelt får en gratis billet, frem for at den skulle være købt til dem.
Det handler ikke om enfoldighed, eller smålighed.
Det handler derimod om at kunne kalde ting hvad de er.

Eksempelvis er kampen i Silkeborg mod OB udSOLGT fordi JYSK har KØBT alle billetterne og vil dele dem ud.

Modsat den i Aarhus mod Silkeborg hvor man havde travlt med at der var udsolgt. Her var virkeligheden dog den, at et anseeligt antal billetter var FORÆRET væk, hvorfor stadion naturligvis var fyldt,
Det handler derimod om at kunne kalde ting hvad de er.

I dette tilfælde handler det om at investere i fremtiden. Sådan gør FCM så meget anderledes end FCK.
Men sådan noget forstår enfoldige københavnere vist ikke rigtigt.
Kl. 19.30 er der 104 billetter tilbage på FCM tribunerne så selvfølgelig bliver der udsolgt. Fantastisk opbakning også fra FCK, efter hvad de har været igennem de seneste måneder.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er vel mange plastik fans i træsko der gerne vil købe biletter når det går godt.
Man glemmer helt at mange skal bruge en helt dag for at komme frem og tilbage imens FCK fans kan bruge 5 min til at komme på stadion. At FCM kan sælge så mange billetter på så kort tid gør jo alle til skamme som ikke troede de kunne sælge mere end 10000 billetter. Ingen i København ser hvad der sker med fan udviklingen i Midtjylland. De kommende generationer bliver massive ifht. befolkningstætheden. FCM kan roligt udvide stadion til 15000-18000 tilskuere... det vil blive fyldt indefor de næste 5 år anyway. FCM er kommet for at blive i den danske top 3.
Der er vel mange plastik fans i træsko der gerne vil købe biletter når det går godt.

Hvad går de i i København?
Der er vel mange plastik fans i træsko der gerne vil købe biletter når det går godt.


Er det være end det de går i København?
NP er Suppens bedste 6'er!
Det handler ikke om enfoldighed, eller smålighed.
Det handler derimod om at kunne kalde ting hvad de er.


Hvorfor er du så forhippet på at vide hvordan de har fordelt deres billetter? Hvad gør det for dig? De fylder deres afsnit og vil hellere give børnene chancen uden at lade dem betale så længe deres forældre har købt billet. Er det så vigtigt? Eller er det fordi det er din sidste bastion du kan forsøge at baske dem med?

Skal vi i stedet vende den om og sige “FCK flår børn”. Er det ikke latterligt?
NP er Suppens bedste 6'er!
Annonce