Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var folk der havde stået på sydsiden, og bevæget sig ud af stadion, og kastet udefra mod afsnittet.

Her er hvad der stod i kendelsen.
kendelsen fremgår, at der efter henholdsvis minut 79:50 og 79:54 blev affyret 2 stk. kanonslag, og at lyden kom fra det hjørne, hvor Silkeborgs tilskuere var placeret, og at Brøndby efterfølgende viste videomateriale, der viste, at i hvert fald det ene kanonslag blev kastet udefra og ind i Silkeborgs afsnit.


Tvivler du stadig?
moderator
Der står det blev kastet udfra, her kan vel menes udefra afsnittet? Jeg har også bare enormt svært ved at se det skulle være en formildende omstændighed for noget som helst og at politiet pludselig kan drages til ansvar som jo er din automatreaktion hvergang nogle voldspsykopater fra BIF gør et eller andet dumt. Så efterlyser du myndighederne.
Dette er en signatur.
Hvem skulle ellers tage sig af ting, der sker udenfor stadion? Det er da myndighedernes ansvar, mindst lige så meget politiets som klubbernes ansvar.
Det eneste jeg ser er klubberne der opgradere sikkerheden, men myndighederne der skyder den tilbage til klubberne. Klubberne spørger efter hjælp, men får intet reelt. Jeg savner at politiet tager ansvar. At politikerne tager ansvar. Hvad der sker udenfor stadion, er et samfundsproblem mindst lige så meget som et klub problem.
moderator
Det er jo en belejlig holdning at mene at politiet skal gøre mere, når ens egen klub i årevis har negligeret problemet med voldelige fans. Tom snak og fattige tiltag.
Det er bare dit evindelig forsøg på at fjerne fokus ved at forsøge at få det til at handle om hvorvidt det er på stadion eller ej. Så snart det er uden for stadion bør politiet gøre mere, fx stå vagt i lukkede butikker så brøndbyfans ikke bryder ind i dem og stjæler. Det blev fremlagt som ren logik fra din side. Er det for meget forlangt at folk bare ikke gør den slags? Hvor er din forargelse? Ingen steder. Der er ingen lange indlæg om hvor vanvittigt det er at kaste kanonslag mod fans, men derimod handler indlæggene om hvor små kanonslagene er og om de blev kastet uden for stadion eller inde. Hvis det er uden for må vi forstå at det primært er politiets ansvar. Åbenbart ikke dem der kaster og dem gruppe de tilhører.
Til gengæld skal vi nu se din store forargelse over noget der minder om en skalle mellem to ophidsede fodboldspillere.

“så ville jeg da også som familiefar, sidde ret frustreret foran tv’et, hvis mine små børn overværede det.”


Uha ja men kanonslag, voldelige voldelige episoder, hærværk og indbrud det er småting. Drengestreger du ved.
Kan du ikke se at det virke en kendelse underligt at en episode som Mikkelsen vs Ramaj får store følelser og forargelse frem hos dig, mens du konstant prøver at finde formidlende omstændigheder ved tilskuervold o.lign
Dette er en signatur.
Er det for meget forlangt at folk bare ikke gør den slags?

Det er jo et dumt spørgsmål. For det ved vi jo alle ikke kommer til at ske.

Det er da ren logik at dem der har ansvaret for ro og orden(politiet), skal gøre mere, eftersom de intet har løst. Ja det er da hovedløst at gå vold osv. og ja folk må da tage ansvar og stoppe. Men nogen gør jo åbenbart ikke deres job godt nok. Og hvem har jobbet for sikkerheden i gaderne? Det kan umuligt kun være klubbernes ansvar.

Og det er åbenbart ikke populært at mene, at politiet og myndighederne snork sover og ikke gør deres job godt nok. Men det er jo faktum
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Grunden til at din stil ikke er populær er at du altid kører en "jeg er ikke racist, men" stil. I stedet for at placere ansvaret hos de idioter der laver balladen prøver at få det til at handle om at det er politiet der har fejlet. Når BIF-fans kaster kanonslag så skulle politiet have stoppet det inden. Når BIF-fans røver en butik, så skulle politiet have været i butikken inden så de kunne stoppe det osv osv.
At du slet ikke kan se at klubberne har et ansvar er besynderligt, og det foranlediger mig til at tro at du måske selv er den del af problemet og måske en del af den "hårde kerne". Klubberne kunne jo slå ned på de voldelige fans og deres grupperinger. Få dem ud af stadion, få dem væk fra klubben. Så har de jo ikke det sammenhold der jo uanset at balladen også sker væk fra stadion, handler om fodbolden og at gå til kampe.
I stedet bliver disse grupper inddraget, har magt osv. Ja det ville måske gå udover stemningen i en periode, men det er da et lille offer i forhold til at folk kan føle sig sikre ved at gå til fodbold på Brøndby stadion.
Dette er en signatur.
“så ville jeg da også som familiefar, sidde ret frustreret foran tv’et, hvis mine små børn overværede det.”
Måske kan man som familiefar forklare sine børn at mennesker, herunder velbetalte fodboldspillere, jævnligt taber temperamentet og forløber sig ... og at verden ikke går i stykker af dén slags.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Du læser hvad du tror jeg skriver, og faktisk ikke hvad jeg mener.

Jeg skriver ikke at det er ok. Jeg skriver hvordan episoder kunne være undgået, ved meget simple indgreb, og at nogen har fejlet, ved at det kunne ske helt uden nogen griber ind.
I begge de tilfælde du nævner, har politiet gjort igennem mange år, faktisk de ting jeg efterlyser burde være sket.
moderator
Jeg har læst alle dine indlæg, og den største forargelse du har kunne mønstre er over Ramajs handling og du har ellers deltaget i samtlige tråde med Bif-fans problemer. Her er der ikke megen forargelse at spore, kun over politiet og myndighederne. Det er udelukkende kommentarer om at politiet skulle have grebet ind BIF-fans røvede butikker, kastede med kanonslag osv og at det jo var små kanonslag, at BIF praktisk talt ikke kan gøre mere og allerede gør rigtig meget. Derfor er det umuligt at tage din påtagede forargelse over Ramaj situationen alvorligt.

Du farer ind i tråden med denne stråmand:
Rystende at se hvor mange der mener, at den skalle bare er en del af spillet når den sker i kampens hede osv.


Omvendt er det vel rystende at du mener at man ikke kan gøre noget ved hooligans og gøre en indsats fra klubberne. Du skriver således, da jeg spørger om det er for meget forlangt at folk bare ikke gør den slags.
“ Det er jo et dumt spørgsmål. For det ved vi jo alle ikke kommer til at ske.”

Så vi skal altså acceptere at bliver kastet kanonslag mod fans, og røvet butikker for det kan ikke stoppes. I din verden er det en del af fodbolden selvom en masse danske klubber slet ikke har den slags problemer. Omvendt er du helt forarget over at folk mener en skalle er en del af fodbold (selvom ingen havde skrevet det, da du lavede dit indlæg). Men fodboldvold er en del af fodbold og der må politiet få stoppet må vi forstå.


Dette er en signatur.
Du bliver ved og ved og ved med ikke at læse hvad jeg mener.

Jeg skriver bl.a. at det jo ikke bare går i sig selv, men at politiet og myndighederne må komme på banen. Især fordi store dele af balladen ikke sker på stadion, men udenfor stadion eller flere km væk.
Klubberne kan intet gøre i 7/11 3 km fra stadion. Det kan politiet tilgengæld.
Jeg har set derby kampe i hele Europa. Især Tyskland. Det danske politi snork sover og et lysår efter. Her er det ikke muligt at lave ballade pga tilfældige stategiske fejl.
Annonce