Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er jo bundhamrende forudsigeligt, hvem der tager politiets parti - og hvem der tager "pissemandens" og hans kumpaners parti.

Enhver logik og historik herinde vil tydeligt vise, hvem der mener at politiet bare skal holde kæft og fucke af, for det er altid deres skyld - og så modpolen der siger "hov, vent? Kunne der være en anden version end dén, de 50 medsammensvorne fortæller?"

Det danske politi har brodne kar - som alle har. Men at de alle accepterer og medvirker til at en til to betjente helt åbenlyst eskalerer? Kom nu lidt?

I er bare en flok medløbere og ballademagere herinde, der vil riste politiet uanset nuancerne.

Jeg har set fodbold på alle stadions de sidste henved 35 år - og jeg har ikke én eneste gang set politiet "eskalere" - tværtimod har jeg ofte ønsket at de kunne reagere, så tosserne fik en lærestreg. (Ja, dén kan I så passende anklage mig for at gå ind for politivold og magtmisbrug på - det er jo nok den vej I tænker)
Jeg har set fodbold på alle stadions de sidste henved 35 år - og jeg har ikke én eneste gang set politiet "eskalere"


Så langt nåede jeg, før det blev afsløret at du enten er en gemen løgner, selv er politibetjent eller blot deler den højt besungne korpsånd, eller tredje mulighed: at du er blind.
Medmindre du altså har befundet dig langt væk fra Superliga-stadions, for herfra er der rigeligt med historier om netop unødvendig eskaleren.
Og politiet har endda selv erkendt det, hvorfor det (i hvert fald tidligere) har udgjort en del af uddannelsen hos Østjyllands Politi, at håndtere fodboldfans bedre (dialoguddannelsen) med afsæt i forskning om fodboldfans.

Tak for det.
KatarinaMariaSofia
Så langt nåede jeg, før det blev afsløret at du enten er en gemen løgner, selv er politibetjent eller blot deler den højt besungne korpsånd, eller tredje mulighed: at du er blind.


Jeps, du tilhører den "hårde kerne" herinde, der synes det er sejt at hate på politiet - for det er jo aldrig voldspsykopaternes egen skyld.
Fjerde mulighed kunne også være at söder suger for meget til næsen. Ligesom bageren i Nordens Paris i øvrigt.

Det er patetisk og samme klagesang hver gang. Det er altid politiets skyld. Piv piv
Hvad skulle det nu være i vejen med lidt kemisk glæde? I kunne fx godt have brug for er spark lykke til næsen, så jeres triste verdenssyn fik lidt udfordring
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad skulle det nu være i vejen med lidt kemisk glæde? I kunne fx godt have brug for er spark lykke til næsen, så jeres triste verdenssyn fik lidt udfordring


Jeps - hvad i alverden er det dog for et trist verdenssyn rent faktisk at have tiltro til den danske ordensmagt, når nu man har muligheden for at tage en sølvpapirshat på og dykke ned i alle de voldsparate konspirationsteorier?
Hvad tænker jeg dog på? Selvfølgelig render politiet da rundt som en flok fascister og tæver mænd, kvinder og børn med deres vanvittige stave.
My bad.
Jeps, du tilhører den "hårde kerne" herinde, der synes det er sejt at hate på politiet - for det er jo aldrig voldspsykopaternes egen skyld.


Jeg så ingen voldspsykopater i Middelfart, udover dem klædt i uniformer.
Men det passer jo godt til korpsånden, og er resultatet af en af de korteste uddannelser i DK, hvor snart sagt alle med en anstændig fysik efterhånden kan komme ind.
Dem der før blev dørmænd bliver nu politibetjente.

Var det halvdelen der dumpede den skriftlige prøve sidste år?
Dumper man får man en ny chance.
Siger alt om hvem der ender med at blive politifolk i dag. Folk der knap nok kan stave sit eget navn, men løbe en Cooper test.

Intet under at erfarne politifolk advarer om at det er ved at blive en skraldespandsuddannelse, og harcelerer over at man har pillet meget vigtige dele af uddannelsen ud for at få politikadetterne igennem hurtigst muligt.
Så sker den slags som i lørdags, hvor man totalt overreagerer og skaber en konflikt der ikke var der.

Man sætter ikke en SOSU-hjælper til at udføre operationer, men man sender underfrankerede betjente på gaden til at udføre opgaver de ikke er i nærheden af at have kompetencer til. Halleluja!
KatarinaMariaSofia
Fjerde mulighed kunne også være at söder suger for meget til næsen. Ligesom bageren i Nordens Paris i øvrigt.


Wauw. Modent.
KatarinaMariaSofia
På din jammer lyder det næsten som om, at du er blevet afvist til trods de nedsatte krav. Av for den..
at tage en sølvpapirshat på og dykke ned i alle de voldsparate konspirationsteorier?

Altså, den eneste der konspirerer i denne tråd er dig. Andre gengiver hvad de har set og oplevet
Annonce