Snak

Mere indhold efter annoncen

Positiv ten Hag: Det eneste europæiske hold i fire turneringer

søn 19. feb 2023

Manchester United er det eneste hold i europæisk fodbold, som er med i fire turneringer, og det bekræfter klubbens positive udvikling, fremhæver Erik ten Hag.



Læs hele nyheden her
Det er da et sindssygt argument!

Der findes ikke en Mickey Mouse-cup turnering som Carabao i for eksempel Spanien, så ret vildt lige at smide det argument.

Men hey - I er stadig med i Premier League og i reserve-cuppen, Europa League.
Det havde også været flot at være rykket ud af PL før tid.

Vi andre - eksempelvis Real Madrid, Bayern, PSG, Milan - tillader os at ligge i toppen og samtidig spille med om Champions League.

PS; Vi tog også lige den europæiske super cup og klub VM. Hvorfor har ham mandslingen ikke talt dem med?
Det var et sødt indlæg
det er da stadig sandt? ten haag kan ikke bruge det argument til noget. united vinder på ingen måder alle 4 lige meget hvad. hvis de er gode, vinder de 2, men alle fire sker aldrig.
Jamen tillykke med det til United. Uanset hvor mange eller hvor få turneringer de er med i, er det fandme længe siden United har vundet noget lækkert. Og det tror jeg heller ikke de gør i år. United er rigtig gode til at tale sig selv op, uden rigtigt at vinde noget alligevel
Carabao cup a.k.a. Pondus Cup

Sjov måde at se tingene på, Ten Hag

Men ok. Der skal jo åbenbart være to cup-turneringer i England for pengenes skyld
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ahaha en pinlig udtalelse. Mickey mousse og EL!?!?! Et bevis på fremgang! Der må sidde nogle ManU fans og krumme tæer efter sådan en udtalelse når man stadig ikke kan være med i CL.
Man kan vel ikke rigtig give ten Hag skylden for, at United ikke er med i Champions League 😅

Det er sandt det er et ringe argument, at de er den eneste europæiske klub i fire turneringer, men ikke desto mindre er det da stadigvæk positivt og jeg kan da godt forstå man lægger vægt på at man stadigvæk er med i de turneringer, som man nu engang er kommet med i.
Chelsea siden 2000
@Paseo
Altså, han siger jo ikke "vi er stadig med i Carabao Cuppen, så vi er det bedste hold i Europa." Han lægger nok nærmere vægt på at det faktum at man stadig er med i samtlige turneringer, er et tegn på at man har forbedret sig siden sidste sæson. Hvilken unægtelig er sandt, medmindre du da mener at Manchester United var bedre stillet i februar sidste år?
Han siger endda også at vi stadig kun er i midten af februar, så man er nødt til at fokusere og fortsætte på samme måde - han er altså godt klar over at det sagtens kan ende med nul og niks, hvis man ikke holder snuden i sporet.

Og nu vi er ved det, du ved, det som er hele ten Hags pointe, altså udvikling og forbedring, så kan man vel næppe sige at hverken Real Madrid, Bayern, PSG eller Milan ligefrem har forbedret sig siden sidste sæson? Men det er da rigtig flot at de stadig er med i en turnering, som United ikke var kvalificeret til, så længe det nu varer.
Måske du lige skal overveje at bruge 10 sekunder længere på at forsøge at forstå hvad det er der står i en artikel, før du kommenterer komplet åndssvagt på den.
Teknisk set korrekt udsagn han kommer med, men som sådan uden nogen pointe i det.
Ja de er i 4. Turneringer, men de har kun haft siden torsdag hvor alle turneringer var i gang. Ud over det, så har de ikke 4. Turneringer i Spanien, Tyskland og Italien, så vel heller ikke helt fair sammenligningsgrundlag?
Han vil jo også gerne fremhæve egen præstation. Og bestemt er det flot hvad han har lavet indtil nu.
Lad nu være med at Ligacuppen værre end den er det er sgu ikke let at vinde den turnering.

Det er jo ret store hold, som vinder den i hvert fald i de senere år.

Annonce