Snak

Mere indhold efter annoncen

Poulsen efter pointtab: Det gør rigtig ondt

I dag 19:28

AGF smed dyrebare point i vasken, da de lukkede to mål ind i de døende minutter mod AC Horsens. Efter søndagens eftermiddagskamp fortalte Jakob Poulsen, at han går på landsholdspause med en dårlig følelse i kroppen. 



Læs hele nyheden her
Det sår kan et plaster ikke dække men vi får et flot stadion i Betinia ligaen.
Se indad og overvej dine dispositioner og udskiftninger. Er uforstående overfor samtlige af dine valg i dag udover start 11.
Op med hovedet Jakob og co. Man føler sgu lidt med vores venner i Aarhus pt.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Er jeg den eneste som sidder med følelsen af at det også er CV´s skyld grundet hans manglende indkøb trods det åbenlyse behov?
Hans øjne er slukket
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jo, der kan naturligvis stilles spørgsmål ved CV. Og ved den bestyrelse der står for budgettet som CV har at gøre med.
Jeg tror bare at virkeligheden er, at stadionbyggeriet har belastet budgettet så meget, at der ikke er mere at gøre med, og ingen pengetank at tage af.

Der kan også stilles spørgsmål ved JP. Naturligvis. Jeg er som andre ikke fan af hans sene udskiftninger i forsvaret. De koster point næsten hver gang, og virker ikke strengt nødvendige.

Men grundlæggende mener jeg at vi har en god ledelse, en god træner og en god trup. Men vi blev ramt hårdt af to afgange i forsvaret, skader blandt andet i forsvaret og samtidig mange kampe.
At det går så galt som det går handler dog tydeligvis også om at holdet er mentalt ramt.

At fyre CV hjælper absolut intet. At fyre JP kan risikere at gøre situationen værre. Så pt handler det egentlig bare om at arbejde videre og støtte holdet.

Meeen. I lavede jo selv samme nummer mod SIF efter at være blevet spillet ud af banen i 85 min. Fodbold kan være barsk.
Landskampspausen kommer nok meget fint for mange hold - herunder også AGF.
Drop nu al den snak om CV. AGF har en stærk trup, hvis de fleste er klar. Der skal hårdt arbejde til, og her havde JP modsat i sidste sæson ikke en heldig hånd med flere indskiftninger. På et stærkt hold kan du smide Sebastian og Tchamche, men JP må finde ud af, hvad der ikke holder vand. Det gør de ikke så længe, der er modvind. Men op på hesten. Efter en titel skal AGF være tilfreds med en niendeplads isch…
Man må sige at agf er kommet ned på jorden igen hvor de hører hjemme
Nå da da, Don Don. Hvem hører da ikke til nede på jorden?
Annonce