Snak

Mere indhold efter annoncen

Premier League: 15 mia. kr. i lønninger

tors 31. maj 2012
De 20 Premier League-klubber brugte i sæsonen 2010/2011 15 milliader kroner på lønninger. Det er en stigning på 14 procent.

Læs hele nyheden her
Manchester City: 1.160 mia kr.i lønudbetalinger sidste sæson.

Chelsea: 1.015 mia kr.

Barca og RM er de eneste med højere tal i verden.

Los Angeles Lakers og New York Yankees - kommer lige efter:)
It’s freezing in Madrid, heard it’s -16 and may reach -19 by tomorrow
Hvor er det dog fuldstændig absurd mange penge.
Det er jo helt galt, er lidt bekymret, mange klubber må jo nærmest balancer på fallitens rand, der er ihvertfald ikke råd til flere fiasko sæsoner, bare spørg vores hjemmelige fck.. Hvordan ser det egentligt ud med det der økonomisk fairplay??
Pas på alle begivenheder der kræver nyt tøj!!
Fuldstændigt sindssyge tal, der er ude af trit med virkeligheden. Et marked, der er pumpet op af legesyge rigmænd: minder på en måde lidt om det gamle Rom, hvor kejseren i en krisetid kunne pumpe det meste af sin formue i storslåede gladiatorkampe for at sikre popularitet, alt imens folk døde af sult.

Jeg har stor respekt for britiske fans og klubber, men PL som forretning fylder mig efterhånden med afsky.
moderator
Det sindssyge er ikke lønningernes størrelse, men nærmere det, at Chelsea vist udbetaler cirka 90% af omsætningen til lønninger, mens lønningerne hos City skulle være større omsætningen!
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
City`s lønomkostninger udgør 114% af omsætningen....
"I Don't Play Against Any Particular Team. I Play Against The Idea Of Losing..." - Eric Cantona
Synes sku´ der burde sættes et loft på. Det er fuldstændig absurde tal!
Brøndby IF [b]Luis Figo[/b]
Det er da på tide FFP viser hvorfor det blev sat i verden, for det her hører jo ingen steder hjemme, tænk hvis de 2 rigmænd droppede City og Chelsea??
Det handler i den grad også om at spillerne... Mer vil ha mer, men det er bare blevet fuldstændig åndsvagt.... MEN det skal ikke kun være i PL der skal ske forandring, fordi barca og rms lønninger giver genlyd i resten af klubberen.. "Hvorfor skal jeg nøjes med xxxx, når x får x"
Så alle klubber skal slappe af med deres løn, men det vil sku være smart at få styr på det i PL, og lad så være med at give Pep de 100 mil om året chelsea :)
Liverpool AaB ACM
Det sindssyge er ikke lønningernes størrelse, men nærmere det, at Chelsea vist udbetaler cirka 90% af omsætningen til lønninger, mens lønningerne hos City skulle være større omsætningen!

Spørg BIF og han kan fortælle dig, at de bare skal sælge nogle flere trøjer og kaffekrus. Alternativt hente flere profiler, da det er måden at skabe omtalen på. Helst en udlænding fra et obskurt land, da man således skaber et marked. Det er markedsføring!
Annonce