Snak

Mere indhold efter annoncen

Premiereminister raser efter viralt kys: Uacceptabelt af spansk fodboldboss

tirs 22. aug 2023

Spaniens premiereminister, Pedro Sanchez, er ude med en stor kritik af præsidenten for fodboldforbundet, Luis Rubiales, som kyssede Jennifer Hermoso på munden efter Spaniens sejr ved kvinde-VM.



Læs hele nyheden her
Kun feministerne kan gøre et uskyldigt jubelkys til så stort et problem. Det havde formentligt været glemt nu, hvis det var Rodri, der fik det kys.
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
Ja, det må jo blive en afskedigelse. Komplet upassende.
Uanset hvordan man vender og drejer det, så er det altså upassende. Også på de kanter. Og jeg er langt fra decideret feministisk tankegang.

Kunne være fint at slippe for ham i toppen af spansk fodbold.
Så er der også én mindre til at beskytte landstræneren, som så mange spillere er utilfredse med i forvejen.
Bare fordi de vandt VM, går problemerne jo ikke væk.
Vi ser da ikke kysserier på munden i herre fodbold? Hvis vi skal kigge på ligestilling.

Men med meetoo og vi har en mand som er præsident og kysser på sine kvindelige spiller er upassende, især når den ene spiller ikke synes det var så fedt.

Jeg forstår ikke dem der retfærdiggør dette. Jeg kunne forstå det hvis det er normalt at kysse i Spanien
Han blev vist revet med af den gode stemning ;-) Skal love for der også blev uddelt bjørnekrammere og klap bagpå…
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vil lige tilføje at det kun kan være et uskyldigt jubelkys hvis begge parter er indstillet på det. Har selv været Dametræner, og nogle ville krammes efter en sejr og andre havde det bedst med et håndtryk, så man skal kende spillerne allerhelvedes godt inden man gør noget sådant.
Har VAR dømt den som clear and obvious !?
AaB fan siden 1993
Milyla
Hører ingen steder hjemme. Manden skal selvfølgelig afskedes.!! Hvis du prøver at læse artiklen, står der faktisk at spilleren syntes det var upassende. Tror du skal holde dig fra dame fodbold hvid du ikke kan se problemet, for din egen skyld
Der er lidt klamfyr over de typer herinde, som mener at det er ganske uskyldigt.
Sikkert samme typer som mener, at hvis kvinder går i udfordrende tøj, så må de også acceptere en højere risiko for voldtægt.
Are you a Mexican or Mexicant?
Læste du Milyla´s indlæg eller farede du til tasterne det sekund du læste ordet uskyldigt ? Skriver han ikke netop at for at det skal være uskyldig skal begge parter være med på den, indforstået at når det ikke er tilfældet, som i denne sag, så er det absolut ikke uskyldigt.

Synes mange gange at der er folk der vil misforstå eller overfortolke på andres indlæg for at skabe en modstander i en debat hvor alle mere eller mindre er enige. Kun graden af hvor forkert kan man diskutere, men at det er forkert kan vi forhåbentlig alle blive enige om.
Annonce