Snak

Mere indhold efter annoncen
Alle de spillere, der er nævnt, er bedre end Del Piero og Trezegol var, på det tidspunkt de skiftede.

Og alle de spillere, der er nævnt, kunne da uden problemer begå sig i fx Premier League - ikke i den absolutte top, men niveauet lige under. Og det er da tankevækkende, at kinesiske klubber er interessante for en spiller som Alex Teixeira.
@ChristianH.

Det drejer sig om aldrende spillere, eller spillere uden sportlige ambitioner.
Begge typer er ikke nogen vi kommer til at savne i europæisk fodbold alligevel. Fint at de forsvinder, og åbner vejen for unge og ambitiøse spillere.

Det er tankevækkende, at så mange "ikke europæere" vælger at tage til Kina. Men det er vel også her, at vi skal finde de fleste spillere, som kun spiller fodbold for at blive rige.
Nur der BVB --- Leuchte auf mein Stern Borussia
@Dres
Helt enig.
Men jeg syntes bestemt at det er trist at så dygtige spillere fokuserer så snæversynet på pengene og fuldstændig smider de sportslige ambitioner på porten. F. eks. Alex Texeira kunne stadig blive \"set for life\" økonomisk OG udlevering sine sportslige ambitioner med et skifte til Liverpool.
@Dres

Det drejer sig om aldrende spillere,


Mit første indspark var primært for at argumentere for, at det ikke var tilfældet.

eller spillere uden sportlige ambitioner.


Og det er jo lidt humlen i hele problematikken.

Jeg skal ikke gøre mig til dommer for folks motiver for at vælge det ene eller andet.
Men hvis spillere, som f.eks. Alex Teixeira, vælger kinesisk over europæisk, kan man jo vælge to udgangspunkter. Enten at det en døgnflue, og at det kun er enkelte uambitiøse tosser der vælger pengene og Kina, eller at det er en bekymrende tildens, vi skal være meget opmærksomme på.

For mig at se, at det stadig en masse rigtig dygtige fodboldspillere, der pludselig mangler i europæisk fodbold. Jackson Martínez´ præstationer for FC Porto, og Alex Teixeiras præstationer for Shakhtar, var for mig at se, ting der gjorde at sub-toppen af europæisk fodbold i de internationale turneringer, kunne udfordre topklubberne fra de allerstørste ligaer.
Celtic Football Club "30 years ago today my mother and father met. I asked my dad how it came about, "Canny mind, but we humped Rangers 2-0." ~ random Celtic fan.
Jo flere dygtige spillere der skifter til Kina, jo flere vil finde den kinesiske liga attraktiv, så det er i høj grad en trussel for de europæiske klubber på sigt. Niveauet i Kina er kraftigt stigende og Kina har sat en række meget ambitiøse programmer i gang for at højne landets egen talentmasse.

Kina kan slet ikke sammenlignes med Qatar, Saudi-Arabien mv. De kinesiske klubber har langt større ambitioner og økonomisk fundament, da de er støttet op af store selskaber og ikke blot er legetøj for en olie-sheik. Samtidig satser de som sagt stort på ungdomssiden, hvilket på sigt vil øge niveauet betragteligt. Så Kina er måske ikke en trussel nu og her - men om 5-10 år vil de være det.

Hvis man hører den seneste udgave af FodboldFM vil man kunne høre Mads Davidsen underbygge og uddybe ovenstående pointer - det er ganske interessant.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@driflin

Hvis man hører den seneste udgave af FodboldFM vil man kunne høre Mads Davidsen underbygge og uddybe ovenstående pointer - det er ganske interessant.


Ret skal være ret. Det er den næst seneste udgave af FFM. Uge 6, sidst i anden time.
Celtic Football Club "30 years ago today my mother and father met. I asked my dad how it came about, "Canny mind, but we humped Rangers 2-0." ~ random Celtic fan.
Selvfølgelig vil arbejdstager det sted hen, hvor arbejdsgiver tilbyder den største løn. - Ingen ko på isen der. Og at der er 10, 20, 30, 40 eller 50 top-draw spillere der tager til Kina er irrelevant. De europæiske top-topklubber har faciliteterne til at blive ved med, at sprøjte hjemmeavlede talenter ud i massevis - og som bekendt: Når det regner på præsten, drypper det på degnen.

Hvis det rent hypotetisk nogensinde går hen og bliver et problem, vil den europæiske fodboldinstans, UEFA, sansynligvis indføre en række krav, transferblokader eller hvad ved jeg, der vil fungere som værn for denne "frygtede" dræning til kinesisk fodbold. Og hvis ikke UEFAs blokader vil være nok, kan EU også vælge at spille med musklerne. Det værende sig i form af en toldmur, eller hvad ved jeg.

Jeg ved det ikke - og det er egentlig meget interessant: Tror i, at den samme debat kører i ex Brasilien, vedr. Europa der sakser alle deres største spillere?

Og lidt mere filo-agtigt - hvad er det der gør fodbolden så satans interessant? Det er naturligvis ikke, at der ryger lidt gode spillere østover (og hvem har egentlig sagt, at vi har monopol på frie mennesker?). Det er selvfølgelig hele historien, legenderne, atmosfæren - kort sagt det leben der omgiver hele fodbolden. Det har taget vel over 100 år at opbygge dette i Europa, og det forsvinder ikke bare sådan "over-night" - bare fordi Kina køber lidt ind her og der.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Jackson Martínez - 29 år.
Gil - 28 år.
Renato Augusto - 27 år.
Burak Yılmaz - 30 år.
Fredy Guarín - 29 år.
Alex Teixeira - 26 år.
Ramires - 28 år.
Fredy Montero - 28 år.
Gervinho - 28 år.
Stéphane Mbia - 29 år.


Ingen af de spillere vil da være synderligt savnet i Europæisk topfodbold. Jackson floppede i en stor liga og Teixeira har kun spillet i den ukrainske liga. Bevares han kunne måske have taget skridtet op, men det finder vi nok aldrig ud af. De fleste af disse spillere er glemt om 6 måneder, og alt imens er nye spillere kommet til. Der er masser af talenter rundt omkring og de kommer hele tiden, så at der smutter nogle ældre spillere til Kina i ny og næ betyder intet. Det kan måske endda bane vejen for et talent, der hellere end gerne vil blive i sit hjemland.
NP er Suppens bedste 6'er!
Mads Davidsen fra det føromtalte radioprogram.

"Jeg kan godt afsløre, at selvom vi ikke har set en spiller fra øverste hylde, det vil sige en startende spiller fra en af de store hold i Europa, (...) så har vi fået tilbudt spillere fra startelleveren i f.eks. både Bayern München og Manchester City i dette transfervindue."
Celtic Football Club "30 years ago today my mother and father met. I asked my dad how it came about, "Canny mind, but we humped Rangers 2-0." ~ random Celtic fan.
Det er så trist.... Han kunne spille i toppen af PL, Serie A og La Liga - og alligevel foretrækker han den pensionistliga. Ved godt der er mange penge i kinesisk bold for tiden. Men for for fanden??? Hvad skal Jackson Martinez, Ramires og Lavezzi lave der?!

Den næste er vel Rooney eller Ronaldo...!
Annonce