Snak

Mere indhold efter annoncen
Pinagtigt med så latterligt ringe et fodboldhold i “finalen”.
Fedt. Fodbolden vandt
Folk kommer med for meget negativitet i den forkerte retning. "Barking up the wrong tree". Både Arsenal og PSG spillede taktisk fodbold i en finale, som lignede alle andre finaler de sidste 10 år.

Fodbold stoppede ikke med at være frigjort og underholdende i aften. Det skete for lang tid siden. I alle slutrunderne.

I må lære at betragte fodbold på alle niveauer og fejre, hvad det er: En sport med utroligt mange penge på spil, hvor alle faser af kampen er professionaliseret og folk har beregnet alle aspekter af deres satsninger. Ingen hold satser det store i aften. Arsenal får en tidlig føring, og så er kampen derefter. PSG udligner til 1-1 på et tilfældigt tilkæmpet straffe men satser selvfølgelig ikke hele butikken, når der er forlænget i vente.

Jeg forstår ikke rigtig, hvorfor folk sidder og tror, at det skulle være meget anderledes. Ja, hvis PSG havde scoret først, havde de måske tromlet Arsenal li´som de gjorde med Inter... men så blev det en lidt anden kamp, hvor man trods alt ser, at PSG ikke er specielt meget overlegne, fordi Arsenals defensiv faktisk er helt fantastisk. Og så nyd lige Raya.. altså WOW en kamp.
elsker lange, reflekterede og informative indlæg i bold.dk-forummet
Tillykke til Qatar, jeg bryder mig bare ikke om de hold.
Halvkedelig kamp, som vel kun skuffede hvis man havde forventet et underholdende opgør. Vi trak den længst muligt mod en uhyre stærk offensiv - og hvis man måler på graden af seværdighed/underholdning var det naturligvis den rigtige vinder.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
GunnersRødovre
Det var et retorisk spørgsmål.
Du kan se jeg har udbygget mit indlæg.
Jeg vidste godt at de aldrig har vundet den med de store ører.
Vi hentede Slot. Det var ikke så godt. Nu er han ude. Så vil nogen tude. Vi andre takker gude.
Straffesparkskonkurrence spiller bare aldrig. Uanset om det var fortjent eller ej.

Jeg bryder mig ikke om Paris-SG. Sådan er det.
* Forza Napoli Sempre siden 1988 * Debatterer ikke med "brugerxxx eller boldxxx Antagelser og hypoteser duer ikke i seriøs debat
Beskidte tricks, tidstrækning, dødbolde....derfor en sejr for fodbolden at Arsenal ikke får titlen.
PL største svin på baner brænder sidste spark... Lækkert
Annonce