Som man ikke havde mulighed for at registrere, før man enten solgte ud af virksomheden eller fik jaget de spillere væk, som man ikke vil have.
Jeg forstår ikke helt hvor du vil hen her. Finder du der underligt at manager AC, Kessie og Raphinha med på træningstur op til sæsonen?
Ikke forstået. Senior-årgangen? De fleste ungdomsspillere kommer til at spille på Bayern München II hvor de enten bliver indsluset på førsteholdet eller bliver solgt eller skifter gratis. Men dem som er omkring førsteholdet kommer også med på turen. Musiala som det seneste eksempel.
For hver Musiala er der jo 5, 6, 7 spillere som ikke længere er på ungdomsholdet men der, som du siger ryger på Bayern 2.
Min pointe er at det jo altså ikke er alle forundt at komme med på den tur, egen avl eller ej. Jeg ser derfor heller intet odiøst i at Puig ikke kommer med, ligesom du nok heller ikke ser noget odiøst i de spillere i München der ikke kommer med, men ryger på Bayern 2 eller sælges.
Hvis man vil have et slogan som "Mes que un club" så har man sgu også følge den tankegang og den filosofi. Ellers er det jo et slogan som er lige til at skylle ud med badevandet.
Denne har jeg adresseret før, men det kommer jo også an på hvad du ligger i det. Barcelona er et catalansk symbol og et samlingspunkt for regionen. Politisk er Barcelona da bestemt mere end en klub. De har ved flere lejligheder bakket op om den katalanske kamp for løsrivelse etc.
Jeg benægter heller ikke at Bayern har opført umoralsk. Men jeg sviner dem også til, hvis der er behov for det. For mennesker skal behandles med respekt. Noget som Barca-fans har svært ved i disse tider.
Hvis du tror at Barca fans generelt har svært ved at svine egen klub til tager du grueligt fejl. Under stort set hele perioden med Bartomeu var fans i oprør og til sidst væltede de deres egen præsident.
Opstanden i denne tid skyldes alene at proportionerne i kritikken af Barcelona er helt skæve.
Ja, der er elementer man kan kritisere, og som Barca fans lystigt kritiserer, bl.a. behandlingen af de Jong. Men derfra til at tolke alt hvad klubben gør som det værste og mest uetiske er der immervæk et stykke.
At Puig som aldrig har været andet end en perifer spiller bliver hjemme og bedes finde en anden klub er på ingen måde anderledes end når Arsenal beder Mari eller Bellerin om det samme, eller Tottenham der giver Lo Celso og Winks samme besked. Der er intet kontroversielt i det medmindre man meget gerne vil have det. Derfor møder det modstand. Dette er en non-sag, men føres mod bålet som det seneste stykke brænde. Folk forholder sig ikke længere til indholdet men udelukkende at det er Barca og at det er vinklet negativt = kritik af Barca.
Det har dog intet med sagen at gøre, når det drejer sig om, at man køber et halvt hold, som man ved man ikke har penge til at registrere, samtidig med man presser flere spillere ud på samme tid.
Sandt. Den del var til en anden bruger der snakkede om hvordan Barca lefler for potentielle nye spillere. Jeg tog fejl af jer to, beklager.