Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu startede det hele længe inden træneren fik rødt, det var velsagtens det sidste, så det argument er nok lidt søgt.

Jeg har oplevet mange dommere med fejlkendelser på stadion, men Putros dømmer meget ensidigt imod os, af årsager jeg ikke kender.

Normalt er tilskuere heller ikke på nakken af en dommer oven EN fejlkendelser, men fra han ikke dømmer det tydelige straffe til Ross, så fortsatte den endsidige favorisering af SIF.

Stadion kom derfor på nakken af ham.
Desuden var det fuldstændigt samme opskrift imod Randers med 3 straffespark som kun han kunne se.
Vi kan også huske i Aalborg, hvordan Putros undlod at dømme et kæmpe straffespark til AaB i nedrykningskampen mod SIF forrige sæson. Et mål her og AaB havde reddet sig. Putros er en elendig dommer og kujon. Det har stået på i årevis med med fejldomme i spandevis, han bortdømmer os hver gang. Selvfølgelig er vi utilfredse, og vi ønsker alle sammen, at Putros aldrig skal dømme en kamp med AaB igen.
Se video og prøv igen Putros. Tydeligt der er sparket før der fløjtes.
Problemet er at han igennem kampen har dømt til SIFs fordel.
1. Manglende straffe til Ross
2. Manglende gule kort til flere sif spillere
3. Manglende rødt til Bakiz
4. Ligger KUN 4 minutter til for 9 udskiftninger samt en masse tidsudtræk kramper o.lign fra SIF spillerne.

Det er heldigvis sjældent at en bruger er så helt igennem farvet at det bliver decideret evnesvagt.

Mængden af tids udtræk har i øvrigt kæmpe overtal i AaB favør. Alene nr. 7 trækker tiden mere end SIF gør i alt. Og det samme var tilfældet i den omvendte kamp.

Bakiz rødt? Jesus fucking Christ.
Silkeborg IF
Hmmm… Er det ikke mindre relevant hvem der trækker tiden i forhold til antal tillægsminutter? Det virker ikke som et særligt evnestærkt argument at bringe til bordet.

Og jo, havde Bakiz ikke fået sit første gule kort, så var der givet et gult da han sparker på mål længe efter fløjten lyder.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og jo, havde Bakiz ikke fået sit første gule kort, så var der givet et gult da han sparker på mål længe efter fløjten lyder.

Nu bliver det altså skørt. Nu mener du at vide hvordan Sandi Putros tænker.

I har vundet 8 kampe med Putros som dommer, og kun tabt 7. Stop nu med jeres evnesvage konspirationsteorier.
Sandi Putros har det ikke som det største mål i hans liv at bortdømme Aab. Hvorfor fanden skulle han ønske det?
Han er dommer i den bedste danske række. Laver han fejl? Ja! Det gør alle dommere, men de har ikke udset sig bestemte hold som de ønsker at ødelægge alt for.
+1 John

Det er simpelthen ufatteligt at man i 2024 kan være så underfrankeret, at man tror, at alt er en sammensværgelse.
@Sotd og Cosmo Kramer

Tag lige og snak ordentligt.

Det er da ok I er uenige, men siden i tyr til at kalde andre nedladende ting, hvem er så egentligt mest evnesvag!!! 🤔
han lyver edn kære dommer, det er tydeligt at høre på lyden at nylig fløjter efter der er sparket altså skulle målet være anerkendt men det det sædvanlige med de danske dommer de er simpelt så ringe at til at brække sig over, hvornår vågner dbu op og sender dommerne på kursus i bedømmelse af fodboldkampe for det trænger de til.
han lyver edn kære dommer, det er tydeligt at høre på lyden at nylig fløjter efter der er sparket


I det han citeres for i artiklen siger han ikke at han fløjtede inden hjørnet blev taget. Det er en journalistisk frihed skribenten har taget.

det er tydeligt at høre på lyden at nylig fløjter efter der er sparket altså skulle målet være anerkendt


Forkert. Det væsentlige er hvornår det han fløjter for sker. Om han når at fløjte inden der bliver sparket er uden betydning.
Hvis man tænker tanken et lille skridt videre, så ville det jo betyde at man har "carte blanche" til at slå modstanderen ned mens der bliver taget tilløb til sparket. Man vil selvfølgelig få et rødt kort, men målet vil ikke kunne annulleres hvis man bare gør det tilpas tæt på igangsættelsen til at dommeren ikke kan nå at fløjte.
Annonce