Snak

Mere indhold efter annoncen

Qatar flyver 1.000 fans til VM på statens regning

tors 18. jun 09:10

Qatars stat har finansieret en rejse med alle udgifter betalt for omkring 1.000 fans til VM i Nordamerika for at sikre massiv opbakning til landsholdet.



Læs hele nyheden her
Jf. Tv billeder fra Qatars første kamp og billedet her i artiklen, fik jeg ikke øje på en eneste kvindelig Qatar fan.

FIFA: Fodbold er for alle. Hmm...!
From believer to doubter... :-( Tænk, hvis dette forum havde en moderator...?
Jf. Tv billeder fra Qatars første kamp og billedet her i artiklen, fik jeg ikke øje på en eneste kvindelig Qatar fan.

FIFA: Fodbold er for alle. Hmm...!


Meget kan du give FIFA skylden for, men det her kan FIFA jo ikke gøre noget ved og har intet at skulle sige på den front, eller efterspørger du at der kommer kvoter på tilskuer med at der minimum skal være et vis antal procent kvinder i hver fanbase?

Det her er jo et Qatar problem.
FC København <3
Du kan da ikke tvinge kvinder til at se fodbold.

Måske interesserer kvinderne i Qatar sig ikke for fodbold.

Og du ved ikke om der sad kvinder andre steder på stadion som heppede på Qatar.

Måske Qatar sender 1000 kvinder, hvis kvinderne kvalificere sig ;)
Jf. Tv billeder fra Qatars første kamp og billedet her i artiklen, fik jeg ikke øje på en eneste kvindelig Qatar fan.

FIFA: Fodbold er for alle. Hmm...!


Sikke noget sluder og mærkelig konklusion. At der ikke står mange qatariske kvinder på tribunerne, betyder ikke, at de er udelukket. Det betyder langt mere sandsynligt, at de fleste ganske enkelt ikke interesserer sig for fodbold. Man kan ikke tage manglende interesse og omdanne det til diskrimination, bare fordi det passer ind i ens fortælling.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Total sejt, hvis bare andre lande ville gøre det samme! Vi hepper på Qatar og Bosnien i den gruppe!!
Mon de sender nogle af deres indiske slaver som agerede "Roligans" for 4 år siden?
Er det fans eller underbetalte arbejdere fra Bangladesh, som de endte med at sende afsted? Det må være det sidste.

De må dog gerne sende mig afsted med alt betalt for at lege fan for dem.
Mon ikke de penge kunne bruges bedre?
Gad vide om nogle af disse "tilskuere" får problemer med deres visum......
Man Utd og OB...... I den rækkefølge!
Annonce