Snak

Mere indhold efter annoncen
@diabloll så ender jeg alligevel med at bide på men det er da en af de dummeste kommentere jeg har læst i år
@gogunners11

Den med tidsudtræk? Det er jo bare fakta? Du kan selv google det.

Hvis man som hold modtager flest gule kort for tidsudtræk, så er det vel fordi man som hold har denne tendens mere end andre?
@diabloll det kan være jeg læser beskeden forkert i så er det min fejl, men jeg hentyder mere til den del hvor du mener at arsenel for meget dommerhjælp
Ingen tvivl om, at fodbold bliver ødelagt af, at alt andet end fodbold fylder under og efter kampene. Uanset hvem man holder med. Der er sporten ret unik i sin usselthed. Feks når Adli fra Bmouth bøjer sig forover, klasker panden mod Gabriels albue og appellerer for straffe. Det ser man bare ikke i andre sportsgrene.
If I didn’t love football, I’d fucking hate it.
@Diablo

Så er vi jo bare gode til at gå til grænsen ;-)

Bundærligt; hvis det kræver lidt tidsudtræk i de døende minutter, for at vi vinder mesterskabet, tager jeg alle de gule kort, det koster. Så hører jeg gerne på "pinligt" eller hvad der ellers diskes op med. Faktum er jo bare, at langt de fleste herinde, havde klappet i deres små hænder, havde deres hold været i samme position.

COYG
"Is Yours Gold?" • N5 • Set piece FC • Verdens smukkeste lyd: "After review, West Ham number 19 commits a foul on the goalkeeper. Final decision is direct free kick." :)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@TheArsenal

Det er taktisk klogt men ikke flot.

Hvis Arsenal vinder mesterskabet og ikke smider det som alle de andre år, så er jeg sikker på at mange gerne vil være i samme sko som dem. Men skal vi ikke lige afvente og se om de får gummiben som sædvanligt, eller de har brudt den dårlige tendens.
@gogunners11

Min kommentar har jo ikke noget med dommerhjælp til Arsenal at gøre? Blot det faktum at 96:15 er tidligt at fløjte taget i betragtning af den mængde tidsudtrækning der var. Hvis den var spillet til 97 tænker jeg ikke der var mange der synes det var urimeligt.
Det er jo også bare en nosseløs tilgang af alle dommere, at tidsudtræk nærmest udelukkende giver gult kort sidst i kampen, ofte 20 min, hvor (surprise) Arsenal eller andre tophold ofte er foran. Det er nærmest gratis for målmænd fra bund- eller midterhold at trække tiden fra start. Det sker i så mange af Arsenals (og sikkert også de andre topholds) kampe. Giv en advarsel tidligt, gør det ens for alle og få elimineret det. Lad os æren tilbage i fodbold, håndboldspillere spiller jo fx langt mere fair og med gentlemankultur.
Lille dreng ser Henry spille i TV --> Arsenal fan for livet
okay, så er det jo nok mig der misforstår beskeden (: fortsat god weekend
moderator
"Hvis man som hold modtager flest gule kort for tidsudtræk, så er det vel fordi man som hold har denne tendens mere end andre?"

...eller har flest situationer, hvor man kan vinde ved at trække tiden.

Der er INTET nyt i at hold, der har en føring, og ikke er i spillemæssigt overskud, trækker tiden.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce