Snak

Mere indhold efter annoncen

Rösler føler presset: Kan aldrig vide sig sikker

søn 25. maj 20:12

Uwe Rösler fortæller, at han føler et pres i AGF. Det er et pres for at forbedre holdet i flere forskellige aspekter, inden opstarten begynder om fire uger.



Læs hele nyheden her
Ret skal være ret, så har AGF altså ikke en trup til mere end 5 eller 6 pladsen. De har den vel nok smalleste trup i ligaen.

Når det så er sagt så er det her forår fra Rösler også til dumpekarakter. Krydrer man det med et manglende pokaleventyr og en Duelund-saga, ja så ser det sku ikke for godt ud.
Truppen er mangelfuld og dårligt sammensat. Hvor er der fart, hvor er der teknik? Jeg ser høj alder, styrke og højde hele vejen rundt. Med det sagt er det ikke mange måneder siden at den helt samme trup som i dag, blev talt op til at være guldbejler og også spillede derefter, men siden da er niveau faldet gevaldigt over en længere periode. Det falder tilbage på Uwe, som helt sikkert må ud nu.
Der skal nyt blod ind i truppen. Noget til målmandsposten, forsvaret og angrebet. Uwe skal blive. Jeg tror på han godt kan tage truppen videre, men der skal luges ud og købes ind af CV i sommerens vindue. De kampafgørende fejl er personlige fejl og ikke taktiske fejl. Forsvaret har sejlet, og det falder tilbage på spillerne - ikke på Uwe.
Kåsådehviie
Alt for mange elendige spillere købt af Stig Inge. Jeg føler mig dog heller ikke overbevist om Uwe længere…
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Problemet med en tynd trup falder klart på Uwe. Så mange unge talenter men ingen spilletid. Heller ikke når der intet er at spille for. Det bliver de for f.. ikke bedre af. Uwe er for gammel, passer ikke ind i moderne fodbold. Alt for mange gode trænere rundt omkring, så udnyt det og få en ny ind.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg ved sgu ikke selv hvor langt Uwe kan drive det, men jeg ved i hvert fald med sikkerhed at der er et eller andet i det øverste hierarki der sejler rundt.

Måske er det nok at Stig-Inge blev kylet på porten, men det er da meget bekymrende at AGF har brugt 50 mio. på spillere siden januar 2024 og ikke har fået en skid ud af det. Enten har sportschefen købt som om han spiller FM og Uwe skulle makke ret, eller også har de begge skudt flere kilometer forbi målet ift. hvad Uwe selv reelt ville have (og så kan han også smutte).

Uanset hvad er der max pres på CV, for AGF får ikke mange penge at rutte med de næste par år, indtil vi har haft en fuld sæson med det nye stadion. Ellers skal der komme mindst 2 store salg i perioden, og helst 3.
7 nederlag i træk er virkelig en skandale.

Holdet virker helt slukket.
Man burde skifte halvdelen af holdet ud. Det har man ikke råd til. Så Uwe må gå.
Rent taktisk har vi stået helt horribelt hele mesterskabsspillet, og vi er gået fra at være et hold med + i xg vs xga til klar minus. De PRÆCIS samme spillere som folk slet ikke mener er gode nok længere, lå 3’er for nogle måneder siden og var nævnt som førsteudfordrer til FCK og FCM. Siden da er alt gået helt skævt og det falder ikke tilbage på andre end Uwe. CV snakker flere unge talenter, imens Uwe bruger alt andet end unge talenter. Det der sker i klubben lige nu, ser ikke kønt ud og er svært at finde den røde tråd i
Uwe for gammel. Er han 56 år? Så skulle Kent Nielsen jo være stoppet for mange år siden.

At Uwe ikke bruger talenter, er jo fordi der ikke er nogen. De par stykker, der kunne være tale om er jo udlejet.

Truppen er for dårlig og for smal. Det må falde tilbage på SIB. Budgettet er ligaens 4-5 højeste, så en 6 plads er ikke helt ved siden af skiven. Om end måden det er sket på, ikke er speciel fed.
For øvrigt vil det koste ca. 10 mil., at fyre Uwe.
Callø så super lovende ud og lignede arvtager for TK, men så kom Uwe og Callø var ikke en del af planerne, og har nu “spildt” et år i divisionen. Det første Uwe nærmest gjorde i sin tid i AGF, var at tildele Grønbæk en reserverolle, hvor han primært kunne komme som indhopper, hvorefter Grønbæk blev solgt og smadrede Norge, Sverige, europæisk fodbold og landsholdet. Sauer blev hevet hjem fra leje fordi han skulle spille en rolle i truppen, fik 30 min fordelt over 5 kampe og blev sendt videre igen. Emmery begyndte pludselig at få indhop da man nærmest lige da mesterskabsspillet var gået igang, måtte sande at man havde udspillet sin rolle, og nu har hen fået hele 67 min over 7 kampe. Du har ikke hørt om flere nye AGF talenter, fordi Uwe ikke prioriterer talentarbejdet. Det, sammen med at vores resultater har været stejlt nedadgående i måneder, er en virkelig skift kombination, når man sammenholdet det med at vi lige har investeret en mindre formue i et nyt akademi og udmeldingerne er at vi vil satse den vej.

Den røde tråd i klubben er ikke eksisterende pt…

Den præcis samme trup, som du mener er så dårlig og smal, lå i øvrigt nummer 3 da grundspillet sluttede og har præsteret ganske fint, men siden februar/start marts, skete der et tydeligt skift, hvor man pludselig hverken kunne forsvare eller angribe og alle kampe har virket håbløse at spille siden da, hvor man ikke har været i tvivl om at vi ville tabe kampen, allerede inden vi gik på banen. Den præcis samme trup….. Forskellen er bare at alle fra truppen præsterer dårligere end tidligere og ikke aner hvad de skal, hvilket falder tilbage på træneren. At ledelsen i AGF ikke kan se det, frygter jeg kan blive ødelæggende for klubben
Annonce