Snak

Mere indhold efter annoncen

Rafael Leao meldes på plads i Galatasaray

I dag 17:10

Galatasaray køber Rafael Leao i AC Milan. Det skriver transferjournalisten Florian Plettenberg på X.



Læs hele nyheden her
Leao - Osimhen - Sane/Yilmaz

De kommer til at gøre ondt på mange hold
Hvis ikke han tror det er en badebillet og virkeligt tager det seriøst, tror jeg faktisk Gala kan gøre en rigtig god figur i Champions League.
Jeg har bare mine tvivl om ham og hans professionalisme.
Synes jeg sgu er synd for hans karriere….men altså der var jo ingen større klubber der ville ham undtagen Villa…
Leao er så overvurderet. Tydeliggjort ved at ingen større klubber var reel interesseret
Gal et hold..
Osimhen
Leao Batragov Sane
🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯
Mere indhold efter annoncen
Annonce
nøj hvor er det synd han skal
danne par med osimhen og co. Synd han skal bo i Istanbul, og bare synd for ham han skal lide med 10. mio euro i lommen hver måned for at lave absolut ingenting. :-)
Nu er jeg selv gala fan, men hvorfor er Batrakov en nevnæværdig spiller ? Hvor mange kampe har du set med ham haha
Hvad er du for en fan? Kan anbefale lidt research om ham, nu hvor du er fan af klubben..
Men han er en vild spiller med kæmpe potentiale.. man anser ham for at være det største russiske talent i nyere tid og det er ikke for sjov, at han var den russiske ligas mest værdifulde, samt bedste spiller.. hans spillestil minder meget om sneijders spillestil, eftersom de begge er kreative, gode på bolden og ikke mindst afslutte.. men ovenikøbet er batrakov også en god presspiller, hvilket er i harmoni med galas presspil.. har ikke set ret mange af hans kampe, men hans omdømme og statistik taler for sig selv..
havde det ikke været for sanktionerne mod Rusland, så var han en PSG-spiller på nuværende tidspunkt, og det er ikke alle spillere der bliver ønsket af Luis enrique..
Håber du er blevet klogere på ham som gala-fan..
Jeg var en gang overbevist om at Rafael Leao var den kommende nye superstjerne i Milan. Men jeg må sige at han har skuffet stort de seneste tre sæsoner. Så jeg er egentlig positivt overrasket på Milans vegne, at de har kunnet sælge Leao til Galatasaray for 335 millioner Kroner. Og at Leao nu kan hente 75 millioner kroner om året i løn virker helt grotesk. Og gælder FFP egentlig også i den tyrkiske liga? Det virker jo temmeligt voldsomt som Galatasaray smider om sig med store transfersummer og høje lønninger.
Er ikke overbevist om Leao er et klogt valg for Gala, ligesom jeg ikke var overbevist omkring Sane sidste år.

Angående pengene er jeg omringet af Gala fans, som siger at klubben har store indtægter på merch og kampdagsindtægter, men har ikke rigtig gidet at undersøge det, men måske er der noget om det.
Annonce