Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeller

Min sympati er absolut med Jonas Borring. Men han fremstår som en klovn i sagen. Han skulle have været overbærende og virke overskudsagtig. Også selvom han inderst ikke var det, men konen var gået videre og derfor virker Borring som en vatpik. Ja, undskyld sproget.

somsom:

hvis de var gift da de kyssede første gang giver dem ret der syntes at det er NO GO


Man kan skrive det på denne måde... Borring parret blev separeret, Keller parret blev separeret... fordi "nogen" havde glemt at de var gift.

Det sker... det er der ikke rigtig noget nyt eller banebrydende i. Men at gøre det imod en holdkammerat i en holdsport som fodbold. Det er sgu iskoldt og ganske usædvanligt.

Jeller: Nu er du en kende doven... brug google
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
Jeg føler virkelig med Borring. Men mon ikke Borring får tilbudt en kontrakt hos AGF en af de nærmeste dage. Borring bor allerede i byen så et skifte til AGF giver god mening.
nu må jeg lige sige at fodbold er ikke mere holdsport end en hvilken som helst arbejdsplads med den rette leder..primadonaer findes alle steder og det samme gør tøsefornærmet medarbejdere.jeg kender mange
somsom:

nu må jeg lige sige at fodbold er ikke mere holdsport end en hvilken som helst arbejdsplads med den rette leder..


Ikke korrekt! Der er jobs hvor sammenholdet er essentielt, og derfor en "værre" forseelse end i andre brancher.

f.eks. vil jeg anslå det til at være decideret livsfarligt (alle er livsafhængige af at alle dækker hinanden), at gøre imod en af sine nærmeste kollegaer i kamptropperne.

Men knap så slemt i en stort callcenter hvor alle kollegaerne er uafhængige af hinanden.
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Selvfølgelig går det ikke at Borring dikterer hvem Randers har ansat i klubben. Når det er sagt synes jeg jo nok at Randers har taget alt for lidt afstand til Keller´s handling. Det bør være muligt at bakke om om sine spillere, mens man samtidig tager afstand til deres handling. Randers har bestemt ikke gjort det nemmere for Borring at komme tilbage til klubben.

Samtidig fremstår Keller nok engang klodset i medierne. Jeg ved ikke om han virkelig er en kold skid uden empati, men hans fremtoning i medierne er endnu engang til bundkarakter.
Og tilbage til det sportslige. Jeg begræder Borrings beslutning, men respekterer den.
FarvellerKeller er ikke udtaget til påskens træningskamp. Kan det snart siges tydeligere.

Keller gør det fint som mentor på reserveholdet. Lad ham bare fortsætte med det kontrakten ud. Så kan resten af førsteholdstruppen bruge de næste måneder til at skabe det nye hold. Det er en god mulighed for at spille de unge lovende talenter ind på holdet på højeste niveau, så fremtiden er bedre forberedt.

Gravgaard har sat de menneskelige aspekter forrest i denne sag. Hvis der er mennesker i danmark som mener det er tåbeligt, siger det mere om dem, end det gør om Gravgaard.
Det er Borrings beslutning at forlade klubben.........

Og ja på den korte bane er det RFC som taber i denne sag, men søg læring, erfaring og fremsyn fra denne sag, så ser det nu ikke helt skidt ud. Der er trods alt mere end to spillere i truppen.
Randers Freja siden 1998. RFC siden 2003.
på mit job er det fyringsgrund at date en ansat ..jeg arbejder i en transport virksomhen. tro mig der er blevet fyret folk på det grundlag.hænger bare lidt i hvornår er det lovligt...og er hun sød
@ Nico - Ja. Jeg har da også andre ting at lave. ;)
Jeg siger jo bare min mening
Hvor i alverden er vi henne, hvis en virksomhed skal blande sig i de ansattes privatliv, og kalde det for "brud på et moralsk kodeks", hvis nogen skifter partner? Det hører ikke hjemme i dette århundredes arbejdsmarked, og det holder hverken i by-eller arbejdsretten.. Det kunne da se godt ud, hvis klubben skulle afskedige Keller "af moralske årsager" el. lign.
På hvilken arbejdsplads i øvrigt, kan man komme rendende og melde ud, at man ikke vil samarbejde med en eller anden, fordi der er gået skår i noget privat?


Som andre i debatten har været inde på, vil det være meget normalt, at man flytter rundt mellem afdelingerne på medarbejdere, hvis disse virkelig ikke kan med hinanden. Det er svært at gøre med førsteholdsspillere.

Når Bendtner p.t. bliver frosset ud i Wolfsburg er det vel også af "moralske årsager" e.lign. Han har brudt klubbens kodeks ved at komme for sent til træning, ved at tage billeder af sig selv ved en anden bil, ved ikke at træne hårdt nok osv. Kald det moralsk, kald det særlige vilkår, kald det hvad du vil. En spiller er forpligtet til at kæmpe for holdet og at være et aktiv - ikke et minus, der trækker moralen på holdet ned.

Truppen har tilsyneladende været meget hurtig til at stille sig på forsmåede Borrings side, men hvad ved de i realiteten om hvad der foregår bag ægteskabs-forhænget? Det virker ret upassende, at man således hvidvasker nogen for enhver tænkelig skyld/medskyld, og udråber en anden til den skinbarlige satan!

Og hvad ved vi om, hvad de ved? Åbenbart ved de i al fald nok til at kunne tage klar stilling.

Ad 1 : Colin Todd har ganske vist "aflæst truppens holdning", men han har jo givet efter for personlige sympatier/antipatier, som reelt set er uvedkommende i en professionel sammenhæng.

Hvad mener du med, at han har givet efter? En træner har det overordnede ansvar for, at omklædningsrummet fungerer.
Baseret på erfaring og ved at rådføre sig med spillerne har han fundet ud af, hvad der vil fungere.

Ad 2 : Kvit og frit er vel det rette udtryk, når en spiller får lov at efterlader en gældende kontrakt og et ansættelsesforhold, uden at der er en transfersum involveret.

Nej. Det rette ord her vil være fritstillet efter aftale.

Ad 3 : Skulle ledelsen have markeret afstand til Keller, og dermed taget stilling i et kompliceret moralsk spørgsmål? Jeg gentager : Lad den rene kaste den første sten! Det her er ikke "at gå i byen", "komme for sent", eller "køre for stærkt".

Nej, den her er meget værre og har skabt langt større splid, end hvis Keller havde kørt 20 km/t for stærkt. Indtil videre har det ført til en topspillers afgang. Det er særdeles alvorligt det her.

Alt det kan man have kontraktlige aftaler om. Fx hvis nogen bryder loven. Det er der overhovedet ikke tale om her. Og det er da fuldkommen ligegyldigt med den "folke-dom" som du omtaler. Det er netop lige præcis det der er galt! Alt for mange udtaler sig rask væk om noget de reelt ikke aner noget som helst om. Og tiltager sig ret til at give udtryk for et etisk synspunkt, der er selv-fedt og fordomsfuldt!

Man kan aftale, hvad man vil, så længe det er inden for lovens rammer. Hvis du mener, at folkedommen er ligegyldig i fodbold, så tror jeg, der er noget, du har misset i forhold til mekanismer mellem fans, sponsorer, presse m.v.
Annonce