Snak

Mere indhold efter annoncen

Randers-helt jublede foran AGF-fans: På sin plads at give tilbage

I dag 09:45

Mike Themsen endte med at score det udslagsgivende mål for Randers i 2-1-sejren over AGF. Målet blev fejret med stor jubel ud mod de medrejsende AGF-tilhængere.



Læs hele nyheden her
Det er jo fair nok. Der er plads til lir. Må også være fedt for ham, at der er nogle publikum han kan juble mod. Dem plejer der ikke være mange af på deres hjemmebane:)
Forståeligt Randers elsker de kampe mod gf. Plejer jo ikke at være stemning på det stadion
Det kan ikke sætte mit pis i kog, men det skulle have udløst et gult kort
Nej det er klart stemningen er jo så meget bedre i Silkeborg, Horsens, Nordsjælland og i Haderslev for at nævne nogle steder hvor taget er ved at lette hver gang der er hjemmekampe.

Når euforien fra mesterskabet er forduftet og hverdagen melder sig og de største medgangs fans er væk, så er jeg egentlig spændt på hvor mange mennesker der kommer til AGF´s hjemmekampe på det nye stadion? En by med 305.000 mennesker, herunder mange unge, burde kunne fylde et stadion med en begrænset kapacitet med 24.000 mennesker, men tvivler på at det sker.
Tror ikke så meget det er stemningen, men mere at resultatet langt størstedelen af gangene falder til Randers favør.
Ja altså i Aarhus Kommune bor der 380.000 - men du mener måske at en by og kommune er det samme?
Derudover er der 50.000+ af de personer som er studerende og måske er flyttet til byen med et forhold til en anden klub.
Det er da bedøvende ligegyldigt. Der bor stadig over 300.000 mennesker i byen og ja 380.000 i kommunen, og på en normal superliga sæson for AGF vil man da ikke ligge med meget mere end en 14-15.000 tilskuere i snit, hvis i syntes det er imponerende for danmarks 2 største by, så er det da fint.

I Randers by bor der 64.000 mennesker, og i kommunen 100.000, der er alt andet lige ikke samme antal mennesker til at skabe den samme verdensklasse stemning som man mener man har i Århus. Derudover flytter mange unge bare til de større byer når de skal studere.
Selvfølgeligt er der plads til forbedringer i Randers, men det er bare sjovt at man aldrig nævner klubber som Silkeborg, Horsens,Farum, Sønderjyske eller AGF´s ikke videre imponerede snit i debatten om manglende stemning og tilskuer snit.
Herfølge 2.0 kan dog snart glædes af fulde tribuner, når turen går til Esbjerg eller Aalborg…
Annonce