Jeg synes også de har gjort det godt. Reelt har de jo kun solgt en fra startopstillingen, nemlig Bundgaard. Ham forlængede de i øvrigt med for godt et år siden ellers kunne han have smuttet gratis i sommers. Derfor synes jeg salget af ham er helt efter bogen og godt med nogle penge i klubkassen.
Lidt småpenge for Klysner og Kamara er også fint, da begge spillere synes at trænge til nye omgivelser.
En forlængelse med Odey hører også med til positiv siden.
Det bliver selvfølgelig spændende og se hvad de nye og forholdsvis unge spillere kan, men umiddelbart ligner det fornuftige valg ud fra det man lige kan læse sig til. (Selv om jeg reelt meget meget lidt kender til spillerne, men sådan er det næsten altid når superligsklubber henter spillere ind. (Med undtagelser ind imellem for de største klubber i DK)
Eneste ting jeg synes er lidt usikker er de nu i alt 3 spillere der er lejet. Alle tre har en købsoption, men erfaringen siger jo, at det ikke nødvendigvis giver et garanteret køb, hvis klubben ønsker det. Derfor kunne jeg godt ønske at man købte Lasso C, snart for nogle af Bundgaard pengene. (Måske han og klubben tøver pga risikoen for nedrykning).