Snak

Mere indhold efter annoncen

Randers skriver med 16-årig kant

tors 23. jan 2014
Randers har skrevet en tre-årig kontrakt med blot 16-årige Mikkel Kallesøe, der til daglig spiller i Randers Freja, gældende fra sommer 2014.

Læs hele nyheden her
Spændende. Nogen der kender noget til ham?
Giftigt. Det er et kæmpe problem, at unge spillere vælger fodbold over uddannelse (Brian Nielsen og David Boysen blandt andre), og jeg forstår hverken Kallesøe, Randers eller forældrene i denne her sag. Han har vel lige færdiggjort 9. klasse til sommer, når han tiltræder på fuld tid, og heller ikke til den tid er han mentalt klar til at leve af sin hobby.
Rolig nu. Manden er 16 år. Skulle det mislykkes at blive en del af start-11 eller bare i nærheden af inden for de tre år, er det da på ingen måde umuligt at tage en uddannelse derefter. Desuden skal du vel ikke gøre dig til herre over hvad der er rigtigt eller forkert, for en person du ikke kender. Og jeg tvivler på, at klubben har tvunget ham og sine forældre til at skrive under på kontrakten.
1. Liverpool FC 2. Randers FC
Giftigt. Det er et kæmpe problem, at unge spillere vælger fodbold over uddannelse (Brian Nielsen og David Boysen blandt andre), og jeg forstår hverken Kallesøe, Randers eller forældrene i denne her sag. Han har vel lige færdiggjort 9. klasse til sommer, når han tiltræder på fuld tid, og heller ikke til den tid er han mentalt klar til at leve af sin hobby.


Hvis han går ud af 9. klasse til sommer, så har han gået et par klassetrin om tror jeg, han må som minimum være i 10. klasse/gymnasiet.

Og du får det til at lyde som om han dropper uddannelsen, ikke at det ikke er det der sker, jeg kan bare ikke læse det ud fra artiklen? Jeg tror og håber på at han er en fornuftig ung dreng der læser ved siden af.
Der er masser af unge spillere, der kombinerer uddannelse og det at være på kontrakt. Det ville undre mig meget, hvis han ikke fik en gymnasial eller handelsskoleuddannelse ved siden af fodbolden.

Mange uddannelsessteder, gymnasier, og sågar universiteter har programmer, der gør det muligt for elitesportsfolk at tage uddannelse ved siden af karrieren.
Kluden Krew - Odense Internationals.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En masse gymnasier tilbyder pakker til unge folk der dyrker idræt på højeste plan, og stadig gerne vil have en gymnasiel uddannelse. I Aalborg har vi feks en college klasse på Aalborghus gymnasium hvor timerne ligger efter hvornår AaB superliga hold træner.

Der går sikkert også folk fra andre sportsgrene i de klasser, men det er lige det jeg kender til.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
I Randers har vi under Tradium Handelsgymnasiet en klasse der muliggøre dette med at dyrke eliteidræt samtidig med en gymnasial uddannelse. Jeg ved ikke om dette bliver tilfældet med Mikkel Kallesøe, men jeg er da tit stødt ind i Edgar, Göchan og Jeppe Mogensen oppe på skolen, der alle tre er inde omkring 1.holdet i mere eller mindre grad.
På Johannesskolen gik jeg sammen med mange fra FCK. Det er helt muligt at blande de to ting... Virker meget negativt at tro fyren er for dum til at kunne holde to bolde i luften på samme tid (no pun intended).
BENFICA - Lisboa, mit fødested. FC København - København, min ungdom. D.C United - Washington D.C, mit andet hjem. E PLURIBUS UNUM
Der findes Team Danmark ordninger der gør det muligt at have færre undervisingstimer pr uge, mod at ungdomsuddannelserne bliver forlænget med et år.

Hertil er det også set at enkelte idrætsudøvere slet og ret tager en uddannelse på samme vilkår som alle andre samtidigt med at de arbejder ved siden af.

Jeg gik f.eks i klasse med en FREM spiller på HF.

Selvfølgelig var det hårdt for ham, og han var ikke ligefrem den drak igennem ved fredagsbaren, men det kan altså godt lade sig gøre hvis man prioritere det.


Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Og ellers kan han altid tage en HF. Man bør have friheden til selv at vælge..
PL <3
Annonce