Snak

Mere indhold efter annoncen

Rapid-boss har styr på FCK: Var i dialog med Brøndby

ons 18. dec 2024

Rapid Wien-træner Robert Klauss føler sig godt klædt på til mødet med FC København, fordi han blandt andet har kendskab til løverne og dansk fodbold via jobsamtaler med Brøndby. 



Læs hele nyheden her
Det gør smagen lidt bedre at AGF er røget ud til Brøndby så.

Hvis Uwe Rössler ikke ser Danskernes vej i de Europæiske turneringer, så kan Uwe og AGF bare skride ud af det selskab.

De hold der vil Danmark og kæmper for top 15. Det er dem jeg hepper på i Europæisk.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Klart du gør det, for det ville være dumt andet som FCK fan - som sammen med FCM er dem der nyder allerbedst af at DK ligger højt på listen. Jeg personligt synes det er helt spaltet, at sidde og håbe en konkurrent taber om søndagen og vinder om onsdagen.
@AaBager

Jeg forstår godt dit synspunkt.

Men Danmark står pt. til 55% for at nå top 15 eller ikke. Der er nye beregninger efter hver runde.

Det er så tæt at vi taler om at en uafgjort i forhold til nederlag kan potentielt afgøre det.

Om Danmark får 4 eller 5 hold med kommer til at få stor betydning for AGFs chancer for Europæisk deltagelse.

Lige nu så er det. 3. pladsen i en playoff kamp mod 7. pladsen. Hvis Danmark får 5 hold med, så er det 4. pladsen mod 7. pladsen.

AGF er lige nu på 4. pladsen.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Jeg personligt synes det er helt spaltet, at sidde og håbe en konkurrent taber om søndagen og vinder om onsdagen.

Spot on!
Klart du gør det, for det ville være dumt andet som FCK fan - som sammen med FCM er dem der nyder allerbedst af at DK ligger højt på listen


Her er jeg direkte uenig. Både FCM og FCK er - med reference til de sidste 5 års placeringer i Superligaen - jo nærmest sikret en Europa plads enten via placering i Superliga eller Pokal. Det er da netop alle andre hold, som lukrerer på om vi har 2,3,4 eller 5 pladser i Europa.

Udover det, så må Uwe jo selv afgøre om han vil stille sin rådgivning til rådighed for en FCK modstander i Europa. Men qua ovenstående bør han måske overveje om han gavner venskab til Klauss eller klubbens ve og vel mest ved det valg han så tager.
"It has yet to be proven that intelligence has any survival value" ACC
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skal dansk fodbold blive bedre, så skal der flere penge til. Det skal komme fra flere hold i gruppespillet i de europæiske turneringer, desto bedre FCM & FCK spiller desto flere danske hold kommer med.
Helt enig AABager, kunne heller ikke finde på at sidde og heppe på andre danske hold i Europæiske kampe når man konkurrerer med den til dagligt i den hjemlige liga
Brøndby og Chelsea
Ja han må vide alt om FCK og om hvordan de spiller, når han har været til jobsamtale 😂 hold kæft en klaphat. Ærgerligt han ikke havnede på vestegnen
Mon ikke hans reelle viden er meget begrænset - lyder som en gang bullshit talk, men han bliver nok klogere i morgen aften
Fedt at en samtale om et job i Brøndby også indeholder en snak om fck - respekt
Annonce