Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var ynkeligt trænerarbejde af Alonso i går.


Det må du naturligvis gerne synes ud fra de ting, som du kender til, men du må nok også være åben for, at der er aspekter, som du ikke aner noget om, og at du dermed ikke har det fulde billede.
Mon ikke at der foregår mange ting omkring truppen i Real Madrid og andre topklubber, som aldrig ser dagens lys - Alonsos arbejde består jo trods alt af mere end bare at stå på sidelinjen til hver kamp, fx snakker han nok også med spillere på dage, hvor der ikke er kamp. Mod Valencia så vi umiddelbart en trup i god harmoni, som var i stand til at levere en positiv præstation - hvorfor er det ikke en del af din fortælling?
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Hele pointen med det her forum, er at mandagstrænere kan give sit besyv med 😂 Har nogle misforstået et eller andet?

Og til det sidste indlæg: Jeg bliver næppe overbevist om at det er en god beslutning, fordi verdens bedste klub slår et dårligt Valencia hold. Jeg er med på at det er svært at håndtere så mange stjerner og at det kræver noget specielt, men jeg er ikke enig i at Vini er en vigtig spiller for Real længere. Han har ikke været tæt på sit gamle niveau, siden Mbappe kom og jeg tror personligt man ville se et stærkere Real hold, hvis han blev solgt til vinter og man lod hierakiet falde på plads, for det er ret tydeligt at Vini ikke kan acceptere at han ikke er stjernen længere. Jeg forstår samtidig også Vinis frustration, for da man hentede Mbappe, var Vini i min optik verdens bedste spiller, så det må være en underlig situation at man efter sådan en sæson, bliver degraderet i det interne hieraki. Jeg synes fejlen ligger i at Vini ikke blev skudt afsted i sommers, for det her kunne man have set komme. Men fair nok at alle Real fansene ikke er enige :-)
Hele pointen med det her forum, er at mandagstrænere kan give sit besyv med 😂 Har nogle misforstået et eller andet?


Det har du da fuldstændig ret i, men den måde man udtrykker sig på har også en betydning. Dine holdninger kommer til udtryk, som var det sandheder/fakta, og det er der ofte en reaktion på. Der er man ofte bedre tjent ved at understrege, at det er udtryk for en personlig holdning på den ene eller anden måde, da det fremmer debatten meget bedre - men det er selvfølgelig bare min holdning. Kan du se?

Jeg bliver næppe overbevist om at det er en god beslutning, fordi verdens bedste klub slår et dårligt Valencia hold.


Helt fair, men det stiller din oprindelige pointe et dårligt sted. Du har jo netop skrevet:

... men her har han også 25 andre spillere at tage hensyn til, som Vini sætter sig over og udadtil bliver belønnet stort for, så jeg synes egentlig at hans forsøg på at få ro på, ender med det modsatte.


Hvis det skulle være korrekt, at der var noget uro, som skulle håndteres, og dette vel at mærke var den forkerte måde at gøre det på, så havde du også set tegnene i den seneste kamp, dårlig modstander eller ej. Men nu står du faktisk med en helstøbt indsats og sejr, nul brok fra Vinicius Jr. undervejs samt en holdkammerat, som roser ham og bakker ham op. Personligt har jeg bare meget svært ved at se, at der overhovedet er noget, som bakker din fortælling op. Fra hvor jeg sidder ser det ud til, at der er fuldstændig ro på, og at Alonso har styr sit på mandskab, hvilket jo så yderligere er bakket op af den flotte resultatmæssige start, som man har fået under Alonso.
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Det er så din holdning, som du har ret til at have. Jeg skriver egentlig bare min holdning til en sag på et fodboldforum og straks kommer mandagstræner beskyldningerne, som om det ikke er det samtlige brugere herinde netop gør. Det er forhelvede det et fodboldforum er skabt for 😂 Jeg skriver ingen steder at min holdning nødvendigvis er faktuel korrekt, jeg giver egentlig bare udtryk for min holdning, præcis som alle andre, så den må stå for egen regning.

I øvrigt mener jeg at det er ret naivt at tro at sådan en håndtering her nødvendigvis kommer til udtryk et par dage senere. Det er handlinger som disse, som kan slå sprækker i tilliden fra de andre spillere over tid. Lur mig om ikke Vinis konkurrenter i truppen, finder det upassende, at han skal opføre sig så dårligt og blive belønnet kampen efter, på bekostning af dem selv, som ikke har gjort andet end at opføre sig professionelt og give den gas til træning.
Det giver ingen mening at affeje at håndteringen kan give problemer over tid, fordi man ikke kunne se udfordringer i en kamp mod Valencia.

Din logik giver jo slet ingen mening. Reals hold er rigelig godt til at kunne smadre Valencia, selvom der skulle være noget uro i truppen. Man skal vidst være hardcore Resl fan, for bare at kunne affeje problemer, fordi man vandt den efterfølgende kamp.
Det er så din holdning, som du har ret til at have. Jeg skriver egentlig bare min holdning til en sag på et fodboldforum og straks kommer mandagstræner beskyldningerne, som om det ikke er det samtlige brugere herinde netop gør. Det er forhelvede det et fodboldforum er skabt for 😂 Jeg skriver ingen steder at min holdning nødvendigvis er faktuel korrekt, jeg giver egentlig bare udtryk for min holdning, præcis som alle andre, så den må stå for egen regning.


Jamen vi er helt enige, ikke så meget dér - jeg beskriver blot oplevelsen af dine indlæg, så kan du jo gøre med det, hvad du vil.

I øvrigt mener jeg at det er ret naivt at tro at sådan en håndtering her nødvendigvis kommer til udtryk et par dage senere. Det er handlinger som disse, som kan slå sprækker i tilliden fra de andre spillere over tid.


Nu har Vinicius jo været under beskyldning for at sætte sig selv over holdet i årevis - det er ikke sikkert, at du deler den holdning, men det er naturligvis interessant at forstå, hvornår det så rigtigt manifesterer sig i truppen og kommer til udtryk ved utilfredshed? Seneste udtryk for utilfredshed, som jeg selv kan huske, må være da Benzema instruerede Ferland Mendy i ikke at spille bolden til Vinicius i pausen af en CL kamp. Det var i 2020.

Lur mig om ikke Vinis konkurrenter i truppen, finder det upassende, at han skal opføre sig så dårligt og blive belønnet kampen efter, på bekostning af dem selv, som ikke har gjort andet end at opføre sig professionelt og give den gas til træning.


Rent gætteri, intet som understøtter det.

Din logik giver jo slet ingen mening. Reals hold er rigelig godt til at kunne smadre Valencia, selvom der skulle være noget uro i truppen.


Det er jeg umiddelbart også enig med dig i, der er bare, igen, ikke noget som understøtter din fortælling om uro, eller at håndteringen af Vinicius er forfejlet - det er ren spekulation, hvorimod fortællingen om, at man har en velfungerende trup umiddelbart er langt mere sandsynligt på baggrund af de ting, som vi rent faktisk har indblik i og mulighed for at følge med i.
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, selvfølgelig er det ren spekulation. Tror du der er nogle herinde som har daglig adgang til Real Madrids omklædningsrum? Du tænker så det modsatte, på baggrund af at verdens bedste trup slår et dårligt La Liga hold. Det er ren spekulation. Eller bare en mening som ikke er lig din, hvilket du åbenlyst har lidt svært ved.
Ja, selvfølgelig er det ren spekulation. Tror du der er nogle herinde som har daglig adgang til Real Madrids omklædningsrum?


Nej, det er jo netop dét, som er min pointe, og det som jeg kalder dig ud på. Din teori om uro er taget ud af den blå luft, når hverken du eller jeg ved, hvad der foregår i omklædningsrummet - jeg er faktisk ret nysgerrig på, hvordan din teori overhovedet er opstået..

Du tænker så det modsatte, på baggrund af at verdens bedste trup slår et dårligt La Liga hold. Det er ren spekulation.


Det er jo lige netop heri at forskellen ligger.
Som jeg også skrev i en tidligere kommentar, så står vi lige nu med en helstøbt indsats, en sejr, nul brok fra Vinicius undervejs (på trods af udskiftning), en holdkammerat som roser og bakker op om ham, samt, helt generelt, en stærkt succesfuld første periode under Alonso, hvor der ikke har været snak om intern uro - det er da, i min optik, med til at understøtte, at der ikke er uro i Real Madrids trup - hvad understøtter din teori?
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Ja, din teori bygger som skrevet på én kamp mellem verdens bedste hold og Valencia, hvilket jeg påpeger er præcis ligeså tyndt som mit grundlag. Alt herinde er gætterier og synsninger. Alle svar til de spørgsmål du stiller, står i mit forrige skriv.
Ja, din teori bygger som skrevet på én kamp mellem verdens bedste hold og Valencia...


Nope, det bygger på langt mere end det - det står lige ovenover her, hvis det skulle være...

Alt herinde er gætterier og synsninger. Alle svar til de spørgsmål du stiller, står i mit forrige skriv.


Nej, det er ikke ALT, som er gætterier og spekulationer, for vi har, som fans, trods alt mulighed for at følge med i visse ting, uden at vi dog kan komme helt tæt på. Det er rimeligt at gøre sig visse forestillinger om, hvad der foregår i en klub som Real Madrid, men sådanne forestillinger skal selvfølgelig baseres på den generelle fortælling og de ting, som man faktisk KAN følge med i, ellers lukker man jo bare lort ud. Du har på ingen måde besvaret mine spørgsmål - hvad baserer du din teori om uro i Real Madrid på?
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Annonce