Bayern gør det godt i ungdomsarbejde, men jeg tror at det mange mener, er at de har ingen børnehold, derfor er det jo begrænset hvad man kan kalde det for egne talenter. Der nævnes spillere som; Kroos, can, lahm, schweini, badstuber, alaba, Müller.
Kroos: Hentet som 16 årig, faktisk sent i Bayern regi. Inden spillede han i Rostock, sammen med sin bror, og inden da i Greifswalder SV, hvor han fik sin opdragelse.
Can: 15 årig, da Bayern henter ham. Spillede inden i Eintracht Frankfurt i 3 år, og børnefodbold i SV Blau-Gelb Frankfurt.
Lahm: Kom til klubben som 12 årig, som er Bayerns mål, at hente spillere..., spillede sin børne fodbold i FT Gern München.
Schweinsteiger: Hentet som 14 årig fra TSV 1860 Rosenheim, men spillede børnefodbold i FV Oberaudorf.
Badstuber: Kun 11 da Bayern hentede ham, faktisk en af de yngste de har hentet, da deres mål er 12 årige. Inden spillede han i VfB Stuttgart, som havde hentet ham fra TSV Rot an der Rot 1890 to år tidligere.
Alaba: Hentet som 16 årig i Austria Wien, som havde hentet (han havde skiftet) ham tidligt i SV Aspern.
Müller: Den yngste af de spillere i nyere tid der er hentet. Han var kun 10, da han kom til Bayern fra TSV Pähl..., men der havde han altså spillet siden han var 3.
Alle de her spillere, har fået deres opdragelse i andre klubber, som har guidet dem den vej de er gået, så Bayern har fået øjnene op for dem. Ja Bayern gør det godt, men de er altså en overbygningsklub, på andres talenter, ment i den forstand at de henter store talenter og bygger videre på dem..., og de gør det godt, men der er ikke tale om en klub der har spillere fra de er helt små børn, og udvikler dem der..., de tager de bedste talneter de kan komme i nærheden af, og finpudser dem..., men at sige at disse spillere er deres egne talenter, er som at sige at Zanka og Christian Poulsen er FCK spillere..., Zanka er fra B93, og har fået sin opdragelse der, og Poulsen er Holbæk spiller.
De bedste klubber henter spillere ungt ind, Brøndby bruger hele vestegnen, FCK København og omegn, for at tage det i Danmark..., Bayern bruger hele det tyske rige, og i Spanien bruger Barcelona og Madrid deres ophavs områder..., men forskellen er dog, at de har børnefodbold og faktisk hold ned til 5 år.
_________________________________________________________________________
OT: Nu er Forbes jo uafhængig, der var en der ville vide hvordan det udregnes..., de udregner det på samme måde som at de vurderer firmaer, og privat personer, ud fra skøn, regnskaber, indeståender, og markedsvurderinger. Forbes er nok den vurderings ekspert jeg ville stole aller mest på.
Flot af madrid, at de endnu engang kan lægge er, men de skal til at få omstruktureret så det også udviser sig på banen, i form af stabilitet og mesterskaber.
Boldklubben Frem 1886 (Spillet og fast foelgende siden jeg var 4 i 1984).