Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er vist nogen der gerne ville have været med.

De har nu afvist at vil skulle deltage, i flere omgange, men ellers et godt forsøg. Barca har formentlig sagt ja fordi de er mere presset på økonomien.
Så må vi se hvordan klovnen Tebas vil forsvare dette når han ellers er ude at kritisere alt andet.

https://www.tntsports.co.uk/football/liga/2018-2019/football-news-reports-real-madrid-will-refuse-to-play-in-the-usa_sto6944023/story.shtml
Det er fuldstændig horribelt, af Barcelona og det spanske fodboldforbund.
Det skal stoppes og Barcelona skal til at tage sig gevaldigt sammen i stedet for at tage utrolig kortsigtet beslutninger.

Forstår slet ikke, at medlemmerne ikke stopper det. Var jeg medlem havde jeg i hvert fald gjort mit for at stoppe sådan noget.
Det sejler på så mange måder i spansk fodbold.
Efterhånden er der mere drama uden for kridtstregerne fremfor inden for.

Er sådan set ligeglad hvilken klub der er involveret, men at spille liga fodbold i et andet land er satme at skide på lokale fans og sælge sig selv for for højst bydende.

Om lidt skal de sikkert også spille en kamp for MBS til hans fødselsdag fordi checken er stor nok.

LaLiga er det nye Flying Superkids... følg med på hjemmesiden hvornår de kommer til din by🤣
Lets talk about Six Baby
Hvorfor er det ikke UEFA de brokker sig til?
Der er hellere ikke konkurrencemæssige balance når en klub har 90.000 tilskuer med sig på hjemmebane og der kun er under en halv del af tilskurer mod sig på udebane. Real Madrid har altid fordel med tilskuerpladser udover har ret til at købe og registrere flere dyre spillere i forhold til andre klubber. Andre klubber må også raser mod forbundet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det skal selvfølgelig ikke kunne lade sig gøre at spille ligakampe i andre lande. Endnu en lidt underlig beslutning i en lang række af underlige beslutninger...
Hvad fanden foregår der !!!???!!!Stooooop
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Klubben mener, at beslutningen truer den sportslige integritet og forfalsker konkurrencen mellem klubberne


Den kan kopieres direkte ind i et klagebrev omkring ESL. Men det sender Real jo nok ikke, da denne er i DERES økonomiske interesse (hvilket denne enkeltkamp i USA naturligvis ikke er!)
For en sjælden gangs skyld er jeg helt enig med Real Madrid og Florentino Perez.

Barcelona får en klar sportslig fordel af at spille deres "udekamp" mod Villareal i Miami, hvor der uden tvivl vil være en klar overvægt af Barcelona fans på lægterne. Fremfor at skulle spille på et larmede og fjendtligtsindet Estadio de la Cerámica.
Også under alt kritik det Barcelona og La liga har gang i. Da altid noget Real Madrid har skruet hovedet rigtigt på i denne sammenhæng. Men Barcelona er vel som det mere er reglen end undtagelsen disse år, presset til det yderste på økonomien og må skide på principper og fans og tage til USA og spille la liga kampe. Bekymrende udvikling.
Annonce