Snak

Mere indhold efter annoncen

Real Madrid reagerer: Vi samarbejder fuldt ud med UEFA

tors 19. feb 13:32

Real Madrid skriver, at de samarbejder fuldt ud med UEFA i forhold til sagen mellem Vincius Junior og Gianluca Prestianni. 



Læs hele nyheden her
Real Madrid takker for den enstemmige opbakning, støtte og sympati, som vores spiller Vinícius Júnior har modtaget fra hele fodboldverdenen.


De har ikke læst bold.dk
Real Madrid vil fortsat arbejde i samarbejde med alle institutioner for at udrydde racisme, vold og had i sporten og i samfundet.


Ironisk når Valverde i selvsamme kamp udøvede vold i form af et knytnæve slag som han ikke engang fik et gult kort for.

Vardrid af en årsag.
Fint statement af Real Madrid. Opbakningen til Vini jr og klub læser jeg flere steder er fint. Pest./ Otamendi er ikke just de mest "lærde" i situationer , hvor diskussioner og skænderier forekommer.

Uagtet Vini jr udtryk og passion for fodbold og folk der evt ikke kan lide Vini,som skinner gennem deres indlæg, skal man jo ikke acceptere racisme ( det uanset som skete forud). Nu er det bare afvente straffen til Prest./ Benfica.
Real er den største tudeklub i historien og med de mest usympatiske spillere ligeså selvfølgelig samarbejder de med uefa for uden dem var de et midterhold
Leeds/City/grealish.

Nu er det bare afvente straffen til Prest./ Benfica.


Nej, det er ikke sådan det virker. Først skal man finde ud af om det er muligt at fastslå OM der er blevet sagt noget racistisk.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Leeds

Jeg afventer straffen til Vinicius og Valverde.

Fint og godt statemebt af Benfica i øvrigt.

Desværre er det ofte skingert og useriøst når man skriger på straf uden beviselige argumenter blot fordi man har en fanfarer der er hvid
Anders@.
Jeg er helt inde i selve tre trins protokol, som uefa har igangsat.

Ændrer ikke på jeg forventer en straf Ift input. Hvad man ellers har af/ bidraget med af forskellige holdninger/ følelser/ evt skingre inputs deltager jeg ikke i. Det forbliver nogen gange usagligt og useriøst- desværre. Det må andre bruge tid på.

Men ja nu er det kun, at afvente uefa. God fredag og weekend.
Først og fremmest er det altså kun torsdag 😂

Men det er fint du afventer en dom. Det er dog langt fra sikkert at sådan en kommer til Prestianni. De skal jo have håndgribelige beviser. Ellers kan han ikke få en dom.
Og lad os nu lige lege med tanken om at han rent faktisk ikke har sagt noget racistisk og det samtidig bliver bevist at han ikke har. Skal Vini Jr og Mbappe så gå fri? Eller vil du støtte op om at de bliver straffet lige så hårdt, som for racisme, for at lyve om det?

Og hvad mener du om Valverdes slag i hovedet på Dahl? Skal han ikke have karantæne (min. 3 dage), på efter bevilling, for vold?

Og når alt det så er sagt så tror jeg også at Benfica får en dom. Men det bliver for tilskuernes kast af genstande og de børn der laver abe bevægelser.
Jeg afventer straffen til Vinicius og Valverde.
Fint og godt statemebt af Benfica i øvrigt.


Kenken udstiller sig selv.

I kampen mod racisme er der ikke to sider af sagen. Der er ikke noget der hedder at man liiiiige skal undersøge noget først. Nej man støtter ofret omgående!
Stadigvæk er det ikke bevist, hvad Prestianni rent faktisk sagde.

Så længe, at det er påstand mod påstand, bliver det ekstremt vanskeligt af straffe nogen. Men racisme-pøblen har kronede dage.

Og at Mbappé bakker Vinicius Jr. op er jo bare rullen-med-øjnene "quelle surprise".
* Forza Napoli Sempre siden 1988 * Debatterer ikke med "bruger*** eller bold*** Bruger du øgenavne til klubber og spillere... Er du 14 år?
Annonce