Snak

Mere indhold efter annoncen

Real-træner: Courtois er bedre end Casillas

fre 13. mar 19:47

Alvaro Arbeloa hylder både keeperkoryfæet Iker Casillas og den nuværende stjerne Thibaut Courtois, men han mener, at belgieren er den bedste i Real Madrids historie.



Læs hele nyheden her
Der er ingen over eller ved siden af Courtois. Klart verdens bedste målmand de sidste mange år. Neuer i hans velmagtsdage var vel lige så god.
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Edit: Ingen over eller ved siden af i Reals historie
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Sikker Per
Det eneste hold der kan vinde superligaen er fck - som dog, taber dét ind imellem til andres momentane glæde. Fan siden 1234, mega fan siden 4321
Managing Madrid er begyndt at snakke om det samme. Nostalgien vil nok altid gøre at jeg har Casillas over, men på råt talent og niveau begynder Courtois snart at have en sag. Selvom det gør ondt at skulle indrømme, da jeg bare elskede Casillas!

Men de redninger Courtois laver uge efter uge, samt de finaler han egenhændigt er skyld i RM har kunne vinde. VM’s bedste målmand har han også. Real havde ikke vundet de sidste to CL trofæer, uden Courtois niveau da man var på hælende i nærmest alle kampe. Han har et fuldstændig vanvittigt topniveau, samt bundniveau. Han laver aldrig fejl.
Jeg er enig.

Courtois er fuldstændig vanvittig god har været det i så mange år.
Casillas er en legende og en ægte klubmand.
Courtois niveau er bare afsindigt højt.
Alle målmænd laver fejl. Han laver bare ekstremt få og så har han leveret den ene store præstation efter den anden og det i de største kampe.
Hvem husker ikke hans præstation i Champions League finalen i 2022 mod Liverpool. Vanvid.

Courtois behersker alle de vigtigste facetter af målmandsspillet. Ja han er ikke prime Ederson med fødderne, men der er der så heller ikke andre der er, men han indgår stadig helt fint i opspillet og er sweeper, når det er nødvendigt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vil også sige, at Courtois er den største i min levetid. Det niveau han var på, dan han på stort set egen hånd vandt CL-finalen mod Liverpool, kan jeg ikke huske andre målmænd være på i så store kampe (Buffon i semifinalen mod Tyskland i 2006 og Cech mod Bayern i 2012 kommer tæt på).
Hvis man taler egenhændigt nærmest vinde det hele, så nærmer han sig Schmeichel i ‘92 (som for mig bare står som en absurd god præstation af Schmeichel).

Men der har altså været mange gode siden. VDS, buffon, Casillas, Høgh, og andre. Courtois er oppe i Neuer ligaen, nærmer sig buffon niveauet (med et helt vildt højt niveau år efter år efter år) og et bundniveau over de flestes top (donna fra psg har et vildt topniveau, men et lige så vildt bundniveau).

Men ubetinget Reals bedste og mest vindende målmand nogensinde
Courtois er bestemt en rigtig fin keeper, men der kommer til ar være fire søndage på en uge, den dag jeg frivilligt går med til, at historiens bedste keeper, ikke enten hedder Casillas, Buffon eller Gribben fra Kerteminde.
Alle elskede Casillas.

Men Courtois er historiens bedste keeper.
Alle elskede Casillas.


Lige pånær Mourinho

Men det er lidt underligt så mange der synes at courtois er den bedste nogensinde, når han kun er blevet kåret et enkelt år. Casillas fx blev da kåret en håndfuld år i træk.
Annonce