Snak

Mere indhold efter annoncen

Reid: VM er kun en bonus

tirs 30. mar 2010
Winston Reid afviser, at det var udsigten til spilletid ved en VM-slutrunde, der gjorde, at han valgte det newzealandske landshold frem for det danske.

Læs hele nyheden her
Italy?

Ommer, bold.dk
meget fræk måde at skrive italien på ;)
We h8 Spurs!
og jeg er også mauri

?
Amunt Valencia!
Maurierne er det indfødte folk på New Zealand.
Ipswich Town
"Udsigten til spilletid mod Italy, Paraguay og Slovakiet i Sydafrika er imidlertid kun ekstra glasur på kagen for den talentfulde forsvarsspiller."

Okay Sidney Lee er blevet skribent på bold :p

desuden hedder det da vist også maorier.

Jeg tror han ville være god for DK, en skam!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"It was a gut feeling I had that it was time to play for New Zealand, and I´m also a Maori."

Fra den oprindelige artikel på New Zealand Herald. Den forkerte Mauri oversættelse var sjovt nok også på fodbold.nu - nyheden var så godt nok postet et minut senere der....;)
sjovt nok at det ikke er 6 måneder siden eller om 6måneder at han besluttede sig at stille op for NZ
Tillykke med VM-deltagelsen, Winston!

Meeen, det kan også betyde at han får langt sværre ved at få spilletid i Europa, da Winston nu optage en af de 3 udlændinge pladser på sit hold.

Her er listen for FCM over de spillere, som Winston nu kæmper om en af 3 pladser med:
* Kristijan Ipša
* Adigun Taofeek Salami
* Izunna Arnest Uzochukwu
* Rilwan Hassan
* Baba Collins
* Jude Ikechukwu Nworuh

Og, ja dette er bare i FCM, det bliver helt sikkert ikke bedre såfremt Winston ønsker at avancere lidt op over FCM´s niveau.
IAmNotDrunk

Næppe. Han har vel delt statsborgerskab, så hans ændring af landshold laver ikke om på om han er "udlænding" i foldboldverdenen.

Desuden tæller afrikanske spillere, så vidt jeg ved, heller ikke som ikke EU-borgere i fodboldmæssig sammenhæng.. Noget med noget klynk om friarbejdskræft, eller sådan..
Ja han tæller nok stadig som EU-borger. til gengæld er jeg ikke sikker på at det ellers er en fordel for ham, normalt kan den ekstra rutine fra landsholdskampe bidrage meget til en spillers stabilitet i især de store kampe, men at skulle bruge to døgn på at flyve ved hver eneste landsholdspause, samt have massiv jetlag efterfølgende, er næppe noget der vil trække hans præstationer i en positiv retning.
Annonce