Snak

Mere indhold efter annoncen
@Borodane

Måske er det blåøjet, jo. Men jeg forholder mig udelukkende til fakta. Ikke gisninger eller hvad der VIRKER sandsynligt.

PIF ejer 80%, ikke Bin Salman himself. MBS har aldrig interageret med eller i forbindelse med klubben. Så længe han ikke gør det, så er alt andet gætværk og formodninger.

Men interagerer han. Ja, så er jeg personligt væk for en stund. Om jeg er også går væk fra IPhone (fx), hvis han pludselig skulle blive aktiv i Apple, ved jeg ærlig talt ikke.
Toon 4 Life!
@YNWA

Jeg tror ikke, at de ikke har sat sig ind i forholdene i SA. For det har de højst sandsynligt. De har - øjensynligt - bare ikke sat sig ind i NUFC-strukturen (som den ser ud nu). De fokuserer på SA. Og tænker værst tænkelige scenarier.
Toon 4 Life!
Så indtil videre er forbindelsen til SA kun “træls”.


Ja indtil videre er det for dig kun træls, tåleligt og til at leve med som fan. Jeg håber for dig at der snart kommer en dybere refleksion over dette så det ikke ender ud i ren fornægtelse.

Det her er en af grundene til at i får så meget modstand i trådene. Jeres fornægtelse og berøringsangst bliver opfattet som at i forsvarer det der foregår.
Det er selvfølgelig ærgerligt at der opstår den misforståelse, men i gør ikke jer selv en tjeneste.
Diskussion fremfor konklusion
37 synes godt om. Jeg tænker det siger lidt om hvor alene de står. Jeg henviser til den undersøgelse der blev lavet da klubben blev overtaget hvor 96.2 af de adspurgte fans var for en overtagelse.


Det er fuldstændigt ligegyldigt hvor mange der står bag det. Min pointe var at der rent faktisk var nogle fans som kritiserede klubben og at i måske kunne lytte og tage ved lære af dem.
Diskussion fremfor konklusion
Jeg er ret sikker på at det er Mackems, der står bag den gruppe. Eller nogle fra top6 klubberne.


Var det ikke dig som harcelerede imod konspirationsteorier?
Nu kommer du selv med en absurd påstand uden belæg. Er det så svært for dig at forestille, at nogle medfans nøgternt kan se på forholdene udefra uden en fanbias og så rette kritik imod klubben?
Diskussion fremfor konklusion
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@090

Det var en joke. Det kan godt være, at det er såkaldte “fans”. Men de er en lille sørgelig forsamling der ikke tages synderligt alvorligt.

Deres agenda er sådan set fin nok. Men de har bare ikke helt styr på fakta. Ligesom flere herinde.
Toon 4 Life!
Det kan godt være, at det er såkaldte “fans”. Men de er en lille sørgelig forsamling der ikke tages synderligt alvorligt.


Så hvis man har en anden holdning og er en smule kritisk så skal man hånes og latterliggøres. Sikke en fællesskab i har!

Deres agenda er sådan set fin nok. Men de har bare ikke helt styr på fakta. Ligesom flere herinde.


Hvorledes har de ikke styr på fakta?
De gengiver vel ikke mere end hvad alle eksperter bekræfter og skriver om?
Diskussion fremfor konklusion
@090

De skal selvfølgelig ikke hånes. Alle har ret til deres mening/overbevisning. Sørgelig i den forstand at de er meget få i deres “gruppe”.

De er vel bange for at MBS overtager deres klub. Ja, det er jo det medierne siger.
Toon 4 Life!
Sørgelig i den forstand at de er meget få i deres “gruppe”.


Såfremt de vitterligt er Newcastle fans er der samte skammeligt at kalde dem sørgerlige, fordi de ikke er mange. Måske det er omvendt, og masserne er de sørgerlige? Det skulle ikke være første gang i verdenshistorien, at et mindretal har opponeret mod masserne uden at være sørgerlige.
NP er Suppens bedste 6'er!
@Boro

De er ikke sørgelige som individer. Ordet sørgeligt skal forstås som “ringe” eller lign. Altså ringe tilslutning til gruppen.
Toon 4 Life!
Annonce