Snak

Mere indhold efter annoncen
Mike55 - Prøv du at tage til Lyngby og spørg om de synes der er fair konkurrence i dansk fodbold! Du får det til at lyde som om at alle hold er lige. Der har altid været og vil altid være økonomisk ulighed i fodbold.
Hvis jeg fik det til at lyde sådan beklager jeg, det var på ingen måde det jeg mente. Min pointe er at det er nemmere at se god ud til sit job når du har så fordelagtige vilkår som klubberne med arabiske ejere.
Mange herinde har virkelig nul forstand på hvordan tingene fungere? Newcastle laver en fuldstændig legitim sponsoraftale, som skal ovenikøbet godkendes af PL og som flere pointere så er den kun halvt så meget værd som andre holds.
Så sponsormæssigt og økonomisk er der ikke noget at komme efter. Og til alle Newcastle fans herinde hold ud og ikke høre på andre klubbers fans det er ren misundelse som vi ser med City. Araberene har vist sig og være skidedygtige til at drive en fodboldklub og det kan de etablerede klubber ikke leve med. Prøv bare slå interview op med Citys direktør Khaldoon Al Mubarak og Ed Woodward og fortæl mig hvem man helst vil have til at styre sin fodboldklub. Ligeså stor forskel på klasse der er på banen mellem City og deres rivaler skal jeg love jer for at den er endnu mere udenfor banen.


Det var da et tåbeligt indlæg.

Så fordi en klub bevidst omgår/forbryder sig mod reglerne til skade for sporten, konkurrencen, forbrugerne, bæredygtigheden mv. og forbruger penge i et omfang, som de reelt set ikke har eller må, er de “dygtige” til at drive en fodboldklub?

Javel ja.
Se Mournhos interview tilbage i 2018 efter Man United røg ud til Sevilla i Champions League, hvor han beskriver Man United kontra City investeringer og hele det interview er en stikpille til hans daværende ejer og direktør om at man skal have en strategi/vision. United efter Ferguson ansatte Moyes og han hentede Fellaini med sig fra Everton og. Van Gaal kommer og i hans tid signer han 13 spillere til United. Det spændene ved det er at Louis Van gaals signinger har alle en lignende profil de er meget tekniske dygtige de spillere han hentet, di maria, mata, depay osv oveni alle de forhenværende spillere fra ferguson og moyes tiden. Så kommer Mourinho og signer hans egen type af spillere, Zlatan, Pogba, Bailly, Lindelof, Matic hvad er fællesnævner for dem? Fysisk stærke spillere lige til Mourinho bold. Mourinho har derfor en trup hvor der er alt for forskellige profiler på spillerne til at kunne bygge et stærkt hold op
Det er vel et problem, hvis det er rent alibi- eller proforma-sponsorat, der alene dækker over at ejeren selv pumper flere penge ind i sin egen klub og omgår FFP regler på den måde.

At araberne skulle være specielt dygtige til at drive fodboldklubber eller forretning, må stå hen i det uvisse.
Alle kan vel være dygtige, hvis de har ubegrænsede midler og ikke behøver at have en bæredygtig forretning.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
S4lv4

Men nu gik spørgsmålet jo på om en ejer måtte sponsorere en klub med et andet firma han ejer. Det må man jo så gerne.

Igen, £25m årlig er peanuts i forhold til big6 klubberne.


Jeg tænker grundlæggende, at udfordringen kommer til at bestå i omfanget af, hvor mange penge der bliver kanaliseret til klubben (ad omveje) i strid med reglerne om FFP.

I den henseende er jeg enig i, at det både nu og historisk er uheldigt med aftaler/“sponsorater”, der ikke er i overensstemmelse med arms lenght-princippet.

Newcastle er i øvrigt ikke en “Big6”-klub.
Konklusion City har igennem lang tid været dygtigere end United.
Er folk egentlig klar over at Jason Sanchez tjener 350.000 pund om ugen 😳
Det er kun De bruyne og Haaland hos City der tjener mere end Sancho.
Riyad Mahrez får 160 og Bernards Silva 150. Jeg gentager Sanco tjener mere end dobbelt så meget som Mahrez og Bernards Silva!!!!!!!!!!
S4lv4

Hvilke regler har Newcastle forbrudt sig imod eller omgået?
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Jeg tænker grundlæggende, at udfordringen kommer til at bestå i omfanget af, hvor mange penge der bliver kanaliseret til klubben (ad omveje) i strid med reglerne om FFP.

I den henseende er jeg enig i, at det både nu og historisk er uheldigt med aftaler/“sponsorater”, der ikke er i overensstemmelse med arms lenght-princippet.

Newcastle er i øvrigt ikke en “Big6”-klub.


Men hvem siger der bliver kanaliseret penge ad omveje ind i klubben i strid med FFP? Hvor har du det fra? Hvor har du fra at sponsoratet ikke er i overensstemmelse med PLs regler?

Hvor har jeg sagt at Newcastle er en big6 klub? Jeg sagde at beløbet på £25m er peanuts i forhold til hvad klubberne i big6 får.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
@arriba

Du kan jo ikke slet ikke vurdere om man er dygtig til at drive forretning udfra, hvad enkelte medarbejdere tjener.

Du skal feks. se på forrentningen af investeringen.

Den er i øvrigt oftest negativ i de her store fodboldforretninger.
Annonce