Snak

Mere indhold efter annoncen

Rekordbeløb: FCK afslører tårnhøjt spillerbudget

man 27. apr 13:09

FC København har forud for årets generalforsamling offentliggjort en lang række nøgletal, der blandt andet afslører, at klubben har et spillerbudget på svimlende 340 millioner kroner. 



Læs hele nyheden her
"The great fallacy is that the game is first and last about winning. It is nothing of the kind. The game is about glory, it is about doing things in style and with a flourish, about beating the other lot, not waiting for them to die of boredom"
svimlende 340 mio. kr. i spilleromkostninger i 2025


Og hvad dækker det så over? For det er ved gud ikke ren indkøb!
Forza FCK, Arsenal & Barca (i den rækkefølge!)
Pilen peger tydeligvis på forhenværende træner samt sportsdirektør. Til dels deres scouting som måske, måske ikke, har været mangelfuld

FCK´s problem er selvfølgelig også at:
1. De er en del af en børsnoteret virksomhed på godt og ondt
2. Man forsøgte fra ejernes side at udskille forretningerne i mindst 2 dele, hvilket ikke lykkedes til en passende valuation

Nu er jeg ikke FCK fan (eller et andet dansk hold for den sags skyld), men jeg tror, at det vil gavne alle i klubben, fans osv., hvis man kan genbesøge punkt 2 og få det gjort indenfor få år.

Om det økonomisk betaler sig for FCK som fodboldklub, er jeg i tvivl om, men det vil skabe større gennemsigtig og for fans være nemmere at se, hov, vi bruger faktisk OK penge her; måske er vores kritik (delvist) malplaceret
Fantastisk!
Men gør jo så bare problemet i både bestyrelsen og den (tidligere) daglige ledelse endnu mere tydeligt: I aner ikke hvad i laver, når man kan bruge så mange penge forkert. Håbløst!
Trøjer i klædeskabet: Barcelona - Laudrup Ajax - Laudrup Tottenham Hotspur DBU landskamptrøje FC København Brøndby IF Min klub siden 10-årig er Spurs (siden er FCK kommet til)
Fuldstændig vanvittige tal og ret komisk hvilket udbytte man får af den økonomi. Ikke overraskende at FCM har overhalet dem på så mange parametre, set i lyset af at man opererer med at meget mindre budget.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fuldstændig vanvittige tal og ret komisk hvilket udbytte man får af den økonomi. Ikke overraskende at FCM har overhalet dem på så mange parametre, set i lyset af at man opererer med at meget mindre budget.


3 x DM + 3 CL de seneste 4 sæsoner. Det er i sandheden at få noget ud af sit budget. Hvad har FCM bedrevet til sammenligning nu når du nævner dem?
https://facebook.com/enchancetillasse/
Ret væsentligt at sige at ekstremt mange af de kroner er bundet i spillere der har været ude hele (eller store dele af) sæsonen, særligt Mattson, Huescas, Delaney, Meling, Cornelius mv. Og så har flere af nyindkøbene ikke slået igennem.

Så spillere der rent faktisk bliver brugt fortæller en anden sag.

Men ja, spillerindkøb har fejlet i ret høj grad i denne sæson.
Fuldstændig vanvittige tal og ret komisk hvilket udbytte man får af den økonomi. Ikke overraskende at FCM har overhalet dem på så mange parametre, set i lyset af at man opererer med at meget mindre budget.


“Meget mindre budget”??? Nu findes der ingen officielle og fuldstændige oplysninger herom (selvom dit statement lyder sådan) men ud fra de fleste beregninger lavet af diverse aviser og kilder har FCM et spillerbudget der er næsten på linje med FCK’s. Ejeren er jo også Danmarks rigeste mand - så ville være underligt hvis budgettet var betydeligt lavere med de ambitioner, de har.

Og som andre påpeger har FCM mig bekendt kun været i CHL én gang i historien (modsat FCKs syv) og aldrig vundet the double - noget FCK har flere gange, ja to gange bare inden for de sidste 3 år. Så lad os da lige spise brød til.
Og hvad dækker det så over? For det er ved gud ikke ren indkøb!

40% til agenter? 🤐
SITLIF 🤍💙 En gång är ingen gång 💚🤍
3 x DM + 3 CL de seneste 4 sæsoner. Det er i sandheden at få noget ud af sit budget. Hvad har FCM bedrevet til sammenligning nu når du nævner dem
kan det passe at FCM har overhalet FCK på antallet af points og scoret mål?

Dvs det forspring FCK tidligere har haft, er skrumpet ind og det er endda til trods for at det er et rekordbeløb der er brugt.

Spørgsmålet er om de mange titler bliver ved med at komme!?
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Annonce