vi vil mere høre hvorfor manden er over en time om at skifte ud i Tjekkiet selvom vi kommer bagud i første minut,
Vel fordi vi dominerer kampen med en boldbesiddelse på 71% for første halvleg, samt fem afslutninger inden for målrammen. Det er jo ikke den overordnede gameplan eller indstilling, der ser ud til at have været gal her.
Hvorfor tog han til Skotland uden nogle backs som reserver i spillertruppen?
Både Høgberg og Nikolas Nartey dækker backen, så det passer ikke.
Hvorfor spiller han altid med to langsomme 6ère som Højbjerg og Hjulmand i alle kampe ligegyldigt om vi møder sekunda hold eller om vi møder godt hold?
I vores to seneste venskabskampe, er der blevet eksperimenteret med andre sammensætninger - fair, Hjulmand var ikke med i truppen, så man kan argumentere for, at det var en tvungen beslutning - men i den afgørende kamp mod Belarus, startede vi med Nørgaard og Højbjerg, så dér tager du jo allerede fejl. At vi så generelt er startet med Højbjerg og Hjulmand, skyldes vel, at den konstellation generelt har fungeret og været bedst.
Og hvorfor kommer vi altid bagud inden der er gået 2 min i de vigtige udekampe? Portugal, Skotland og Tjekkiet.
Mod Portugal kom vi bagud efter 38. minutters spil.. på et selvmål.. Den kan du dårligt klandre Reimer for. Og målet af Mctominay er jo et helt tosset saksespark, som rigtigt nok er afledt af et dumt boldtab af vores back, men hvordan falder det nogensinde tilbage på Reimer, at Mctominay pludselig hiver den perle ud af ærmet?
Hvorfor bruger han Froholdt som 10èr når han ikke kan spille den plads?
Det er, hvad, tre kampe han har prøvet ham af på den position? Rolig nu.
Hvorfor er Osula ikke fast starter?
Fordi Osula først blev fast mand, henover de sidste syv PL-kampe af sidste sæson. Ind til da, han havde kun spillet fuld tid én gang, ellers spilede han maks 25 minutter per kamp, med undtagelse af en hel halvleg en enkel gang, og som oftest blev det til 5-10 minutter. Se, den slags ved Reimer jo netop.