Snak

Mere indhold efter annoncen
@bold254534 Er det respektløst af Eriksen? Han skylder da ikke nogen at skulle krænge sine følelser ud. Vi kan spekulere alt det, vi vil, men det her er mandens arbejde, og har han lyst til ikke at udtale sig, så er det hans eget valg. Det eneste respektløse er da befolkningen (dig selv lige nu) der går rundt og afkræver den slags ting af et menneske som de ikke har nogen som helst relation eller kendskab til.
Skjold: Jeg har stor respekt for din viden og dine indlæg, men lige her, er jeg ikke enig.

Eriksens agent forsøgte de facto at tale ham på landsholdet - det er patetisk og må være noget Eriksen har sanktioneret - han/de skulle have klappet kaje - og så skulle Eriksen selv være gået ud at sige “fuld forståelse” lige efter i går aftes. Nu er han i mine øjne pænt til grin, hvis han på nogen måde havde tænkt, at han skulle udtages.

Det er ekstrem dårlig pressehåndtering, og vi taler netop om en voksen mand på 33 år - hvad skal agenten i det spil? Virkelig uklogt og diskvalificerende.


Selvom Eriksen ofte har afgørende detaljer på landsholdet, så fylder han mindre og mindre på banen - dem, som så Man U sidste sæson, ved mere om dette. Spørgsmålet må være, om landsholdet ikke vinder mere end de taber, ved at erstatte Eriksen med eksempelvis Damsgaard. Han giver mere dynamik, flere udfordringer og er mere løbestærk. Eriksen har levet af at levere enkelte fine detaljer, som har skygget for hans egentlige præstationer og betydning for landsholdet.
@Bold25

Tak for svar. Det er måske gået hen over hovedet på mig, men kan du ikke lige vise mig, hvor Schoots har forsøgt de facto at tale Eriksen på landsholdet?
Skjold: Læs venligst på diverse sportsmedier herunder bold.dk for 2-3 dage siden, hvor agenten er citeret for flere fraser a la “han er i virkelig god form”, “der er en klub på plads lige om lidt”. - frit efter hukommelsen så søg gerne selv på Eriksen. God dag!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kunne være interessant at høre om hvilken tilbud der har været..og hvad han forventer..overvejer han et karrierestop ala Kjær ?
@bold 27 Jeg læser skam med, men helt ærligt: Er det ikke en voldsom tilsnigelse 1. at kalde den udtalelse for et “de facto forsøg på at tale ham på landsholdet” og 2. tillægge Eriksen den intention at have sendt sin agent i byen med formålet. Jeg savner sådan set bare lidt argumentation for, at det er et klart og tydeligt forsøg på at “tale Eriksen på landsholdet”. Forklar mig venligst dette. Husk at holdninger og antagelser ikke er argumenter.
Der er det problem med danske trænere, der ikke skelner til præstationer, men derimod søger mod vennetjenester. Det burde ikke være svært ikke at udtage Eriksen og for den sags skyld Højlund, indtil de har bevist, at de hører til på det danske landshold. Derfor er landsholdet i en bølgedal, vi skal ud af.
Skjold: Det er i mine øjne totalt søgt, at agenten går ud et par dage før en landsholdsudtagelse og siger de ting. Så kan du blot kalde det min holdning - i stedet for argumenter - hvis det giver dig fred 😜
Virkelig ærgerligt at Eriksen ikke har fundet en klub endnu. Det er et gigantisk tab for landsholdet, og jeg er egentlig af den overbevisning, at han burde med alligevel, selvom jeg forstår at det principielt er svært at udtage klubløse spillere, som ikke har deltaget i en rigtig opstart. Eriksen er dog så meget bedre end sine konkurrenter på landsholdet, at jeg gerne så man havde gjort en undtagelse her
Annonce