Snak

Mere indhold efter annoncen

Riemer sorterer to fra - ingen debut til FCM-back

tors 26. mar 08:35

Victor Bak og karantæneramte Joachim Andersen er ikke med i landstræner Brian Riemers trup mod Nordmakedonien.



Læs hele nyheden her
Skal Mæhle som kun har spillet én kamp siden november starte?(Intet hate mod mæhle) Jeg synes Bak skulle udtages og starte, hvor mæhle kunne komme ind de sidste 30
Så … du ville smide en debutant ind i en afgørende kamp i stedet for Mæhle med den store motor og 30-40 landskampe?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Kamp form er altafgørende. Om så Mæhle havde 100 landskampe hvad nytter det hvis han kun havde spillet 1 fodbold kamp de sidste 2 år..
Så … du ville smide en debutant ind i en afgørende kamp i stedet for Mæhle med den store motor og 30-40 landskampe?


Faktisk ja - Bak kommer med selvtillid og ungdommelig mod og erfaring fra EL - Mæhle har været skadet længe
Nu er det jo set før at debutanter laver nogle store kiks. Høghsberg mod Nordirland eksempelvis. Så tænker umiddelbart at det giver god mening at prioritere erfaring her. Nartey kan vel også spille venstre back, så vi er vel godt dækket ind.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mæhle har spillet 2 kampe siden sin skade
moderator
@Jussi

Det er vel omvendt ganske rimeligt, at være skeptisk ift. fysikken og kampformen, når han har været ude så længe. Jeg synes ikke det er helt nærliggende at Mæhle pr. automatik skal ind og tage startpladsen. Ligesom det naturligvis heller ikke omvendt er helt oplagt Bak skal tage den. Men med Bak ude af truppen står vi med Mæhle, der først lige er kommet tilbage fra en lang skade, og Nartey som har spillet forsvindende lidt på backen, til den venstre back. Det er sgu lidt risky.
https://kortlink.dk/sudv
Den sidste fuld tid. Den første mange minutter
Vi skal have så få debutanter som muligt i en playoff kamp foran et fyldt Parken.
Det logiske valg.
Mæhle har rutinen.
Hans skade var i skulderen, så han er formentlig i rigtig god fysisk form, der har ikke været nogen hindring i han har kunnet lave mange højintensive løb i skadesperioden
Han er typen, der er let trænet, og hurtigt finder kampformen

og så er det 2 kampe han har spillet.....
Annonce