Snak

Mere indhold efter annoncen

Roberto Martinez stopper som portugisisk landstræner

man 6. jul 23:58

Roberto Martinez bekræfter, at han stopper som landstræner for Portugal.



Læs hele nyheden her
Han finder et nyt top job alligevel. Mærkelig branche
Det er lidt synd for ham, pga at han skulle benytte Ronaldo. Han har været låst i et fængsel.
Han kunne da bare have ladet være.

To gyldne generationer, han nu har tabt på gulvet. Det er nok meget godt, at han går.
"... once more it's all about defeating our own demons. Always with the demons. Tottenham's greatest adversary is Tottenham."
Må også være mærkeligt for ham igår.
Proffesionelt nok ked af at tabe. Som spanier og fodbold elsker, måske ikke helt så ked af det.
Hvordan kan han blive ved med at få jobs på de øverste hylder?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En af de værste trænere i historien. Det er hans uduelige beslutninger der har spildt 2 gyldne generationer af landshold. Hvad er det for idioter der ansætter den klovn.
Det har været meget kritik af Ronaldo, og en del er berettiget, dog kun en del. Alternativet hedder Ramos og han har været reserve i PSG. Altså har Ronaldo spillet meget mere og været i bedre form, omend på et lavere niveau. Nu er Ramos skiftet til Milan hvor man må formode at han bliver en profil, og Ronaldo lægger formentlig støvlerne på hylden.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Jeg synes ikke Belgiens gyldne generation er spildt. Der er i hvert fald brug for lidt nuancer til den påstand.
Blot fordi det er den gyldne generation så er det ikke ens betydende med at de er det bedste hold eller burde vinde en slutrunde. Belgien er stadig en mindre nation som ikke har vundet noget tidligere og som i det fleste tilfælde vil være de store nationer underlegne.
VM bronze i 2018 er en utrolig stor præstation selvom der var forventninger til mere. Frankrig var dog et bedre hold i semifinalen.
Det er vel kun VM 2022 som var en fadæse for Belgien og Martinez. Ellers har det vel været som forventet og til par.
Diskussion fremfor konklusion
Bedømmer du Belgiens gyldne generation på blot to VM turneringer? Hvad med EM?
Resulatmæssigt ser det fint ud. Selv i VM i 2022 ender de to hold de røg ud til med at spille bronzekamp, som naturligvis må lette lidt på, hvor dårligt det så ud. I EM 2024 røg de ud til Frankrig, men skulle selvfølgelig have vundet puljen. I EM 2020 tabte de 2-1 til vinderne fra Italien, hvilket vel heller ikke er et dårligt resultat. 2016 nederlaget til Wales ser ikke godt ud, men Wales var bare et andet hold det år. Martinez fik dem bare sjældent til at se virkelig farlige ud trods det, og det er lidt det samme med Portugal, hvor man sidder med følelsen af, det burde være blevet til mere.
Annonce