Snak

Mere indhold efter annoncen
Kom til Barcelona 🙏
God der var flere gentlemen i fodbold som ham. God rollemodel.
Han har helt ret.
Det er kun folk med hang til at være dårlige tabere, som kan støtte RM i deres ageren i dette tilfælde.
KaninWest - tror de fleste herinde er enige om at du er den eneste som er trættende at høre på her.
Hørt hørt Rodri, så drop din fødeby Madrid, og kom til Barcelona i stedet for, når du engang bliver træt af vejr, vind, dårlig mad og pubcrawl.
Det er menneskeligt og ret normalt at udvise uheldig opførsel i minutterne efter et hårdt nederlag.
Men i skrivebordskampen om ballon d’or?? Og det er immervæk en hel klubledelse, der sætter sig ned og køligt træffer beslutningen om at udeblive. Efter de får at vide, at de ikke vinder i en konkurrence, som de vel aldrig var favoritter til at vinde. Jeg husker mange, der havde Rodri som favorit. F.eks. trioen Lineker, Shearer og Micka.
Så opfører man sig ordentligt. Med mindre man er et lille forsmået pattebarn. Jeg var i Madrid i januar med min søn og se dem spille. Stor oplevelse. Har tabt meget for dem efterfølgende og kommer derfor ikke tilbage. Menneskeligt usselt og taberagtigt.
Jeg forstår at man som fan af den såkaldte kongeklub gerne ser at deres grotesk pinlige og smålige ageren omkring hele Ballon d’Or-kåringen ties ihjel. For det er godt nok pinligt for hele klubben og dens renomme.
Problemet er bare at Reals barnlige og smålige ageren står for sig selv og enhver der ikke har direkte sympati for klubben - og sikkert også en del der har - har svært ved at kapere og derfor stadig taler om at en klub der normalt er forbundet med storhed nu pludselig agerer så småligt og pinligt. Og endda bliver ved med det, det er ikke længe siden Perez var ude igen og skabe sig.
Jeg skal ærligt sige at jeg er ligeså forvirret som jeg formoder de fleste Real-fans er, for hvorfor i alverden har klubben som mange betegner som verdens største dog et ønske og en interesse i at fremstå så tåbelige og idiotiske som de gør her?

Til de to i tråden der opfordrer Rodri og os andre til at komme videre skal i vide at det er forståeligt at i gerne vil væk fra den skandaløse opførsel jeres klub udviser, men i skal vide at det ikke er noget nogen glemmer foreløbig. Gigantisk selvmål og grotesk ynkelig opførsel fra Real Madrid endte som overskriften på dette års Ballon d’Or, hvilket er synd for Rodri som bestemt var en fortjent vinder, omend jeg også sagtens kunne se det retfærdige i hvis Vinicius havde vundet. Hele Reals ageren har bare gjort at de har formået at udnævne sig selv til tabere i en konkurrence uden tabere.
Annonce