Snak

Mere indhold efter annoncen
London er blå igen🤣

Lad os nu se, kan simpelthen ikke se Chelsea i nuværende forfatning skubbe Araenal af tronen.

Men er da nysgerrig på at hører argumenterne for hvorfor det skulle være tilfældet fra de Chelsea fans der mener det.
Lets talk about Six Baby
Muligvis den mest intetsigende kommentar han kommer med 🤣

London har jo kun skod hold, men han er jo reelt skiftet til en mindre klub end den han kom fra 🤣
Knoldsparkeren lever flot op til sit brugernavn…
At Aston Villa ender over Chelsea en enkelt sæson gør ikke dem til en større klub…
Se resultater de sidste 20-25 år og forskellen er helt absurd stor…
Men du er jo også mest herinde for at provokere så bare rolig, ingen forventer noget af dine indlæg
Brøndby og Chelsea
Kigger man på historien er villa bare en større klub end Chelsea.

7 mesterskaber mod Chelseas 4.

Chelsea er kun kommet tilbage pga rige ejere der har brugt voldsomme summer de sidste 20 år, før det var Chelsea intet.
Lad os nu se, kan simpelthen ikke se Chelsea i nuværende forfatning skubbe Araenal af tronen.

Og hvilken forfatning er det, hvis man må spørge?

Penders er et af verdens største målmandstalenter.
Hato er et voldsomt stort talent som defensiv venstre back
Colwill er helt deroppe i midterforsvaret.
Vi er tæt på at kunne annoncere Lacroiz
Palestra er et af de helt store talenter på højre back

Caicedo er en defensiv midt i verdensklasse.
James, når han er rask og ikke ødelægger sig selv med alt for mange af de lange løb, er et monster.

Estevao er den her generations Neymar, men uden attitude-problemerne.
Rogers har vi lige købt.
Palmer har haft et par dårlige sæsoner, men der er ikke rigtigt nogen diskussion om, hvor god han kan være.

Og oppe foran er der JP

Resten af galleriet: Sanchez, måske Stones, Acheampong, Barco, Lavia, Essugo, Quenda, Gittens, Emegha

Og hvem end vi ikke får solgt fra bunken: Disasi, Badiashile, W Fofana, Tosin, Chalobah, Gusto, Enzo, Neto, Garnacho, Jackson, Delap, Guiu, Jørgensen, Slonina, DD Fofana

Chalobah har været næsten solgt i et stykke tid, Garnacho er lige ved at være videre, og Villa skulle være meget interesseret i Jackson. Everton skulle have et småseriøst crush på Delap. Spurs skulle være brændt varme på Neto. Maresca i City har en ting for Gusto. Og Disasi til Wham er stadigvæk en levende mulighed.

Der mangler lidt action i pressen i forhold til Badiashile, Tosin, Enzo, Jørgensen, men mest af alt Fofana. Men det kan nå at komme endnu.

Der har endda også været lidt snak, dog kun på det løse, om at klubben måske endda skulle være villig til give sig og få en trøjesponsor.

Men er da nysgerrig på at hører argumenterne for hvorfor det skulle være tilfældet

Som jeg forstår det, så er reglerne om skub i feltet blevet strammet op, så det ikke længere kan misforstås som værende lovligt, at man bare skubber modstanders målmand væk fra spillet.

Og i lyset af den trussel mod offensiven har Arsenal forstærket sig ved at sælge Trossard og købe en forsvarsspiller mere. Og man har hapset Meslier fra Leeds så Kepa nu har lidt mere selskab på bænken.

Det sagt, hvilken trone snakker du så helt præcist om? Arsenal har vundet ét mesterskab de sidste 20 år. Og den seneste europæiske titel var en CWC fra 1970. Er det Spurs-tronen for gummiarme, du tænker på?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Chelsea har haft et glimrende udvalg af talenter i flere år, men haft problemer med at få tingene til at klikke. Nu er det så endnu en taktisk genopbygning man er ude i, med nye spillere der skal køres ind. Der er stadig lang vej til at nå det niveau Arsenal er på, hvor der er langt mere der er etableret.

Hvad er det nu lige for en forsvarsspiller man har hentet i stedet for Trossard?
https://kortlink.dk/sudv
Kigger man på historien

Det brugere altid siger, når de vil fremføre et fuldstændigt idiotisk postulat, som tager udgangspunkt i historiebøgerne og ikke har det fjerneste at gøre med moderne fodbold.

7 mesterskaber mod Chelseas 4.

Men hvor mange mesterskaber i din levetid?

Chelsea er kun kommet tilbage pga rige ejere

Jep. Det er lidt kedeligt, men det er nu engang den måde, som rigtigt mange ting fungerer på.

før det var Chelsea intet.

Den gamle støver med at hvis man ikke aktivt kæmper om mesterskaber, så er man ingenting? Ud fra den logik er Villa jo så ingenting nu. Det virker lidt respektløst.

Chelsea var stadigvæk et hold før de store penge begyndte at flyde ind, men selvfølgelig ikke lige så store. Men størrelse er ikke alt. Titler er det, der sætter et aftryk, men de hold som ikke vinder er trods alt med til at forme bedriften for de hold, som formår at vinde.

Og det var det, der gjorde PL interessant. At vinderen ikke bare havde slået en masse tilfældige småhold, men i stedet havde overlevet i en skærsild imod relativt seriøse modstandere. Hold som Leeds, Everton, Stoke, Burnley, Newcastle og Tottenham Hotspur. Hold som Villa. Hold som Chelsea og Man City.

Der var tre store kandidater til titlen. Indtil Roman købte Chelsea. Så var der pludselig fire. Indtil Mansour købte City, og så var der pludselig fem.

De mindre hold vinder ikke titlerne, men det er ved at slå de hold, at de store hold sætter et aftryk. At påstå, at de mindre hold er "ingenting", når de reelt er hele fundamentet for alt det, de store hold opnår, det er ret åbenlyst noget gennemført pladder, som man virkelig skal være en seriøs knoldesparker for at påstå.
Hvad er det nu lige for en forsvarsspiller man har hentet i stedet for Trossard?

Hincapie er købt permanent, viser det sig.

Jeg synes egentlig også, at det virkede underligt, at han først skulle være føjet til nu, men for at være ærlig, så kiggede jeg bare på transfermarkt for 26/27.
moderator
Ah, lige den kobling er alligevel lidt spøjs. Men man er tæt på at lukke en handel med Tzolis, som er 1:1 afløser for Trossard.
https://kortlink.dk/sudv
Ah, lige den kobling er alligevel lidt spøjs. Men man er tæt på at lukke en handel med Tzolis, som er 1:1 afløser for Trossard.

Nu er det jo bare banter alligevel. Der er sjældent, at der er ret meget substans i banter.

Og du må da indrømme, at Trossard ud og Hincapie ind er lidt sjovt, taget i betragtning hvor meget gas Arsenal får for kun at score på dødbolde.

Men ja, Tzolis ser rent faktisk ud til at blive lukket og det er da trods alt en spændende spiller at få ind. Dog kunne man måske være lidt bekymret for, at han simpelthen har været for god til den belgiske liga, lidt ligesom Gokke var for god til den portugisiske.
Annonce