Snak

Mere indhold efter annoncen

Rojo afslører Solskjær-besked: Maguire spiller på grund af prisen

fre 28. apr 2023

Ifølge den tidligere Manchester United-stopper Marcos Rojo var Harry Maguire sikker på spilletid under Ole Gunnar Solskjær, fordi klubben købte ham dyrt.



Læs hele nyheden her
Haha hvis det er rigtigt forklare det jo en del han har spillet så meget.
Rojo var slet, slet ikke god nok til United. Selvom Maguire heller ikke er, så er han minimum en klasse over Rojo. Patetisk udtalelse.
Mærkelig udtalelse af en bitter spiller!!!
- og det sjove er, at Dirty Harry kun er blevet ringere siden... :-D
Den argentinske forsvarsspiller forlod Manchester United i januar 202, hvor han i første omgang blev udlejet til Estudiantes i Argentina.


Rojo er i sandhed en af de helt store legender.
Tænkt sig at have en karriere, der strækker sig helt tilbage fra Januar 202!
Bologna I FCK I Liverpool I 1860 München
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det som Rojo siger her fremstår som noget vrøvl og lidt som en dårlig undskyldning.

Maguire var ikke dårlig, da Rojo var i klubben. Da Maguire kom til United i 2019 spillede han ganske hæderligt. I nogle perioder var han en decideret profil på holdet, hvilket også resulterede i, at han fik anførerbindet. Jeg tror ikke, at nogen United-tilhængere ville foretrække Rojo på holdet frem for Harry i den periode.

Hans niveau er først for alvor dykket efter episoden i Grækenland i sommeren 2020. Der var Rojo ikke i United - han var udlånt til Argentina.

Det lyder lidt som om, at hans bruger Maguires nuværende faldende niveau og dårlige omtale til at undskylde, hvorfor han ikke fik det forløst i United for 3-4 år siden.
http://iconicnumber7.wordpress.com/2011/08/04/a-paul-scholes-tribute-92-quotes/ Ralf Rangnick havde ret
Enig med ovenstående. Maguire har været ganske elendig de seneste 2-3 sæsoner, men er alligevel på et niveau over Marcos "mit mål er at brække mindst 3 ankler per kamp" Rojo. Glad for at han ikke er i klubben længere.
Vanvid af dimensioner at man går i Maguires forsvar.

Han er den ENESTE spiller i professionel fodbold som får lov til at lave SÅ mange fejl, men stadig spiller.

Pique var deroppe før han stoppede.

Rojo siger jo bare hvad Solskjær fortalte ham. Hvorfor er han bitter? Skal han gemme sig bag en busk og tie stille? Fed verden.
Uanset hvad refererer man ikke fortrolige samtaler i pressen. Dårlig stil, Rojo. Og mon ikke Solskjær har en anden udlægning af den samtale.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
@Dogde:

Må jeg spørge, om du har læst artiklen?

Vi kan hurtigt blive enige om, at Maguire laver mange fejl i tiden, men artiklen omhandler jo den periode, hvor både Maguire og Rojo var i klubben.

Jeg fandt lige lidt forskellige sites, der gav "player ratings" til Uniteds spillere den sæson. De fleste har Maguire blandt de bedste. Alle har Rojo i bunden, og flere har ham som den dårligste - eksempelvis "The independent".

Du spørger, om han skal stikke hovedet i en busk? Nej, det skal han da ikke nødvendigvis. Men han skal da overveje, om hans argumentation holder, for ellers fremstår han patetisk. Det er korrekt, at Maguire var dyr, men han præsterede også langt bedre end Rojo, der endte med at blive udlejet til den argentinske liga.

"Fed verden" er i øvrigt ikke et argument.
http://iconicnumber7.wordpress.com/2011/08/04/a-paul-scholes-tribute-92-quotes/ Ralf Rangnick havde ret
Annonce