Snak

Mere indhold efter annoncen
Kan vi så ikke også droppe den næste kliché om, at sport er politik? Så simpelt er det jo heller ikke.


Altså det er jo naturligvis voldsom unuanceret blot at sige at sport er politik. Men modsat den anden kliché har det trods alt rod i virkeligheden og noget der faktisk sker. Især i et tilfælde som dette.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
@PrinceAliMessi: Som internet-troll gør man næsten lige så meget godt for verden som Saudi Arabien gør for sportsverdenen i disse år.

Keep it up! Dine forældre må være stolte!
Godt gået Ronaldo ☺️
Hvis manden drømmer om at blive klubejer skal der også nogle milliarder i kassen! 🤑
Saudi Arabien er en diktaturstat, staten slår kritikere af styret i hjel, slaveri, kvinders rettigheder undertrykkes. - det har jeg utrolig svært ved at acceptere, men sådan er vi så forskellige
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ronaldo har alle dage været usympatisk, ikke at det tager noget fra ham som spiller, men det er endnu et åbenlyse eksempel i en lang række.
Hold der starter med A siden altid!
Ligemeget om alle verdens fodboldspillere rykkede til Saudi Arabien kunne jeg aldrig drømme om at se på en kamp dernede fra
Money talks. Det er vel også derfor små klubber i BPL kan hente dyrere spillere end nogle af de største klubber i Italien, Tyskland og Spanien.
Man skal ikke være stolt af at promovere Saudi Arabien.

På offentlige steder skal kvinder stadig være fuldt tildækkede, og de må ikke være i selskab med mænd, som de ikke er i familie med.
Kvinder skal også skal have tilladelse til at studere, arbejde eller rejse fra deres mand eller mandlige værge, inden de bliver gift.
Lav Champions League om til en global Champions League, så vil den arabiske liga virkelig boome
Barcelona siden 1998. Fiorentina siden 2007. Benfica siden 2008.
Annonce