Snak

Mere indhold efter annoncen
Flere hvad? Flere ringvrag?
Da F.C. København tirsdag aften vandt over Galatasaray S.K. i UEFA Champions League og samtidig kvalificerede sig til 1/8-dels finalen i UEFA Champions League, forventer PARKEN Sport & Entertainment A/S nu et resultat før skat på 430 til 445 mio.kr
Ja der er mange andre for hvem pengene er vigtigere end sporten. Selv når man har tjent 100 x hvad en normal person kan tjene i hele sit liv.

INGEN topspillere under 33 kommer til og skifte til det lort. Respektløst land, og rettighederne er helt væk. Penge kan ikke en skid i den hee kontekst. Der kommer aldrig konkurrence. De laver det samme lort Kina prøvede for 10
År siden, og hvordan går det. Aner ikke engang hvad ligaen hedder derover, trods de begyndte og hente ‘stjerner’
Det er forbløffende hvor uvidende og dobbeltmoralske danskere kan være. Jeg mindes en tid (for ikke længe siden), hvor man ikke skulle blande sport og politik sammen. Når det så kommer til den arabiske/muslimske del af verden, så ryger alle jeres tidligere normer og regler ud af vinduet. 90% af alle mennesker ville tage i mod 500% i lønforhøjelse, især når "arbejdsopgaverne" bliver betydelige mindre. Dette ville de fleste acceptere, om så pengene kommer fra Rusland, Saudi Arabien eller Iran. De fleste af jer begrunder jeres afsky med undertrykkelse. Dette er til trods for, at de fleste danskere hyppigt rejser til Thailand. Et land hvis konge har 5-7 koner der skal ligge underdanigt for fødderne af ham (bogstaveligt), når der afholdes ceremonier og han fremtræder offentligt. Prøv at Google det. Samtidigt roser i lande som USA, England og Frankrig - lande der har ført krig, tortur, død og ødelæggelse med sig til næsten hvert kontinent i århundreder. Jeg væmmes ved den dobbeltmorale der udvises og den uvidenhed de fleste går rundt med. Jeg har personligt selv haft en uddannelse der har gjort, at jeg har kunne opleve store dele af verden via mit arbejde. Jeg har arbejdet i både Saudi Arabien og Qatar. Ja, der er negative ting i landene. Det er der dælmende også herhjemme og i mange andre europæiske lande. Den største del af verdenen, lever og tænker fuldstændigt modsat af hvad vi gør i Danmark. Det betyder ikke, at de er dårlige og bare undertrykker og slår alt hvad der har en puls, tværtimod. Det er mennesker/lande der handler anderledes og i stedet for at nedgøre, burde man prøve at se en smule mere neutralt og retfærdigt på det hele.
Hvor er det heldigt at man ikke bare kan købe sig til historie og prestige. Den slags skal man opbygge og værne om over lang tid. Der går mange år før fx Saudi Arabien når dertil, og når det sker, er det sådan set fair nok hvis de løber med det hele. Ingen har patent på fodbold.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tror egentlig bare, at Imperator er sindssygt træt af, at olielandende får større og større indflydelse, ligesom mange af os andre er i øvrigt.

Det dræber alt overraskelse, charme og klubloyalitet. Og det er simpelthen ikke værd at bakke op om imo.


Kan jeg få dig til at uddybe, hvordan det har dræbt "alt overraskelse, charme og klubloyalitet", at Ronaldo opsiges i United, ikke kan finde en klub i Europa og derfor tager til Al-Nassr, at Benzema i en alder af 35 lader kontrakten rende ud og tager til Al-Itthad, at en skadeplaget Kante på 31 gør det samme og en 37-årig Ramos muligvis gør det samme?

Hvilken overraskelse går du glip af ved, at disse fossiler (i fodboldmæssig forstand), tager til Saudi-Arabien i den absolutte sidste del af deres karriere? Hvad er det for en klubloyalitet der går tabt, når en Ronaldo, der er opsagt i United, en Kante, der var på vippen i Chelsea eller en Ramos, der har tilbragt utrolige to år i PSG, vælger at drage mod Saudi-Arabien? Eller det er måske en Benzema, som, efter 14-16 år i samme klub, nu mangler loyalitet? Hvad er det for en charme du oplever forsvinde, når en Benzema, der alligevel har været bragende upopulær i Europa siden Valbuena-sagen, vælger at tage til Mellemøsten?

Ja, netop Benzema er jo faktisk et fantastisk eksempel på, hvor påtaget hele den her forargelse er; rigtig mange giver ikke en skid for ham, og har ønsket ham væk, hvor pebret gror grundet førnævnte konflikt; der er flere artikler på bold, hvor den generelle tone/holdning om ham i kommentarsporet er negativ og nedladende, men når han så skifter til en klub, der praktisk talt gør ham irrelevant i Fodboldeuropa, jamen så gør han det tilsyneladende ikke på den rigtige måde heller. Var i lige så forargede da Cannavaro tog til Mellemøsten? Eller da Eto´o skiftede til Qatar?

Svaret er, at ingen gav en fuck da Eto´o skiftede til Qatar, og grunden til jeg ved det er, at man kan finde kommentarsporet fra dengang.

https://bold.dk/snak/nyheder/samuel-eto-o-forts-aelig-tter-i-qatar?room_id=14&thread_id=432517

Jeg er sikker på, at resultatet bliver det samme, uanset hvilken gammel spiller, der er skiftet til Mellemøsten, som man slår op. Folk har ikke givet en fuck før, men nu er I allesammen pludselig "woke", ikke?
@Juzizu, blablabla, kunne du ikke bare skrive “jeg fatter ikke en brik”, det havde været kortere end det fordummende vrøvl du lige har forpestet internettet med. Flyt derned hvis de er så meget bedre, dit verdenssyn er tydeligvis tættere på deres end vores. Hvad venter du på? Hyg du dig med tortur, undertrykkelse og manglende retssikkerhed. Held og lykke med at rette en tilsvarende kritik af styret dernede, hvis du en dag skulle føle for det. Du får brug for det. Og en kiste.
Okay. 80% herinde mener at sport og politik hænger sammen.

Hvis sport er politik, hvorfor har vi så travlt med at pege fingre ad Saudi Arabien, når en spiller tager til USA?

Vi danskere optræder som modvægt mod Saudi Arabien, mens vi hylder USA, det er et aspekt af svaghed og uden selvbestemmelse af Danmark står til rådighed for USA, og folket begræder hvert optrin som er imod USA, det viser hvor svage det danske samfund er mentalt og det er resultatet af for meget kl 21.30 nyheder på tv2, og ikke et bred syn af resten kloden. Sørgeligt.

Saudi Arabien er folk der er psykisk noget så sjældent som 75% mindre end tallet er i Danmark.

Tænk over det :) det viser tråden herinde meget godt.

Saudi Arabien har aldrig gjort Danmark noget, bare lige til info, det var Danmark som krænkede dem, ved at tegne deres profet, fred være med ham. Det viser hvor inkompetent vores folkefærd er, og jeg væmmes nogen gang ved at være dansker. Føj for den lede mand !
Hvis sport er politik så fis over til JP eller Berlingske. Det her er bold.dk

Sport er sport for os fans, vi gider ikke politik…..og ud med VAR !!!

PS: Pep Guardiola
Du er ikke rigtig klog, hvis du vil lukke noget ud, så sørg for, at det er noget man forstår, og ikke ‘fis hjem til hvor du kommer fra’ er du 13 år eller lettere retarderet? Eller 35 år og dansker ?
Kvalmende at disse lande i mellemøsten kan tiltrække sportsudøvere.

Annonce