For mig virker det som om at du ikke forholder dig til de argumenter jeg og andre har mod disse diktatorer i olie staterne der bruger fodbolden som et politisk propaganda værktøj, men blot rækker hænderne i vejret og siger at det er vel ligemeget så længe de driver klubben så den har succes.
Disse "diktatorer" bliver holdt på magten, af vores største alliereret USA/Briterne, så nej jeg køber ikke kritikken, desuden er kongefamilien gode venner med dem, firmaer handler med dem uden større problemer?
Kan simpelthen ikke forstå at du ikke kan se at diktatorer der driver slavelignende tilstande for deres egen velstand skyld og prøver ar bruge fodbolden til at blive populære i resten af verdenen ikke medfører en hvis afsky fra folk der er vokset op i et samfund hvor tilsvarende ville være grotesk. Hvordan det kan komme bag på dig, der er jeg godt nok overrasket. At du så synes det er super duper det er jo så din holdning, men her må jeg simpelthen udtrykke min afsky for dit syn på verdenen.
Støtte slavetilstande? Hele vores samfund støtte vel disse slavetilstande? Ellers havde vi boykottet VM i Qatar? Ellers havde vi boykottet Qatar og deres gas eksport? I stedet laver EU endnu større kontrakter med Qatar? Igen hvem har bygget disse stater op? Hvem fandt olie for araberne?
Slavetilstande? Du ved godt at firmaer fra udlandet, er med til at bygge disse stater op? Hvad med alt det som bliver lavet i asien, det er vel også nærmest slavelignende tilstande? Så nej jeg køber ikke kritikken, og du kender mig ikke, så jeg ved ikke hvad du "afskyr" i mit syn?