Snak

Mere indhold efter annoncen
Udover en EM titel og endnu en Nations League titel for Ronaldo, og to Champions League titler for Mourinho.

Bare det at du nævner to Champions League titler fra hhv. 2004 og 2010 understreger fint min pointe.
Hobro
Det er jo blot en konstruktion i din bevidsthed, hvad der af betydning osv.

Personligt glæder jeg mig over at der er noget på spil og at man ikke skal se på fesne testkampe med 20-30 udskiftninger.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Nationals er jo selvfølgelig ikke i nærheden af nogen Copa America. Det ved Sims også godt selv, han skulle bare lige prøve alligevel😂

Nations League er en venskabs turnering. Det er bare i stedet for ligegyldige venskabskampe, men i teorien er Nations League bare en venskabs turnering.
Dog skal man huske på at Ronaldo ikke har vundet noget i 4 år, så mon ikke det hjælper lidt på egoet at få selv et lille trofæ i hus. Man kan da i hvertfald godt unde ham den det, så det ikke skal gå hen og blive pinligt for ham
Ja, gad vide hvad der er mest pinligt.. En 40 årig milliardær, der bliver emotionel over at vinde noget med hele sin nation.. Eller en ligegyldig dansk bøvs, hvis største sejr var, da han slog en befrier i rundbold på Nørre Tvede skole foran paralelklasserne.. Og som samtidig kaster sig ind i en betændt politisk debat i et helt andet land, som jeg umiddelbart gætter mig til, at han har 0 tilhørsforhold til, andet end de fodboldtrøjer, han har i sin mors skuffe.. Tænke, tænke, tænke..

Hvorfor er det så svært for folk at anerkende BÅDE Messi og Ronaldos bedrifter? De har begge haft enorm indflydelse for deres nationer hver i sær, samt sporten som helhed - Og begge har sat nye standarder indenfor deres sportsgren, som jeg ikke er sikker på bliver overgået. Vi er heldige, at vi har kunne bevidne deres respektive præstationer i så lang tid.
Lakrids - nu du slynger om dig, og som jeg læser det, tydeligvis ikke kender betydningen af, kan du så ikke lige finde en undersøgelse eller link, hvor det er påpeget, at Ronaldo lider af, at have en forstyrret personlighed?

Det lettere komisk, at du kritiserer et af de største sports mennesker som nogensinde har spillet, og antager en masse ting omkring ham.

- for hvad har du budt ind med til det danske folk, udover galde snak, misundelse, og idioti? Du er en nobody, ligesom jeg selv. Din største bedrift, er at side og kritisere en mand, som er stolt af, at vinde for sit land. Hvis det er noget, er der beundringsværdigt, at man kan forsætte den dedikation i over 20 år.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Når jeg undrer mig lidt over Ronaldos reaktion, så er det ikke fordi jeg ikke kan forstå glæden over at vinde noget. Jeg synes faktisk det var fedt at se. Jeg troede bare det ville være mere afslappet hos lige præcis ham, fordi han netop har vundet så meget i sin karriere, og også titler der trods alt er større end Nations League. Men jeg har nok bare undervurderet betydningen af Nations League. Men det hænger måske også sammen med at det 1. var mod naboerne fra Spanien som Ronaldo jo også har boet i i mange år og 2. blev det her drama med straffe. Så det var nok også en form for forløsning og lettelse. Og sikkert også 3. at han ikke spillede med til sidst og dermed ikke selv havde indflydelse på det.

Igen, jeg synes faktisk det er fedt at han gik så meget op i det.
Vejle Boldklub
Christiano Ronaldo er den største nogensinde sammen med Messi. troede enlig Ronaldo var færdig på øverste topplan men så score han i finalen som gør at Portugal kommer i forlænget og straffe. Der er yderst sjældent at have så stor indflydelse på et fodboldhold som ham, det gør alle spillerne bedre. Man tvivler ofte på hans nuværende kvaliteter, men han gør det sværeste job til U.G han forbedre sit hold både på og i særdeleshed udenfor banen. Hvilken GOAT! 40 år og han tager også VM 2026 han er for vild.
Jeg tror Ronaldos reaktion kan koges ned til noget så simpelt, som hans usammenlignelige vindermentalitet (og kærlighed for hans landshold). Det er også derfor han stadig kan være med på øverste niveau som 40-årig. Det eneste pinlige er at kritisere en af de største atleter nogensinde, for stadig at give alt hvad han har for den sport han elsker. Nyd nu de her koryfæer. Det samme med Messi - lige om lidt er det slut.
Nations League er selvsagt en hårdere turnering end Copa America. CONMEBOL består trods alt kun af 10 hold - medmindre de inviterer Japans U23, Qatar eller lægger turneringen i USA og inviterer nordamerikanske gæstehold, hehe.

At der kun er to store nationer med, og at turneringen af og til afvikles med 1-2 års mellemrum, forhindrer i øvrigt ikke de sydamerikanske lande i at være stolte af at vinde tuneringen.

Med 23 titler er Argentina forresten den mest vindende nation nogensinde. Brasilien er nummer to med 20 titler. Det siger selvsagt noget om den begrænsede konkurrence i Sydamerika.

Man hører trods alt heller ikke folk tale New Zealand, Australien eller OFC Nations Cup op, selvom turneringen, præcis ligesom CONMEBOL, tidligere havde to markant stærkere nationer end resten af deltagerne.

Portugal, der før Cristiano Ronaldo ikke havde vundet en eneste titel, har nu – som flere har nævnt – vundet 3. Det er naturligvis en utrolig bedrift for et land af den størrelse, som i alle sine triumfer har mødt flere af verdens stærkeste nationer.
Ronaldos skøre overreaktion kan mestendels tilskrives hans forstyrrede personlighed (at få titler og rekorder betyder ALT for ham; det er eneste succeskriterie i hans endimensionelle, kontrollerede liv)

Der er næsten ikke noget bedre end folk, der er dybt misundelige på folk, der opnår store ting. Man ved, at bitterheden over selv at mangle succes æder deres sjæl. Og vi andre kan kun grine af deres desperate liv.
Annonce