Men hvorfor scorer Sane, Firmino, Neymar, Benzema, Dembele så ikke NÆR så mange mål som Ronaldo? De burde vel alle bombe kasser ind, hvis ligaen er så ringe?
Prøv lige at kig på de navne. Mane (ikke Sane) var god i Liverpool, men alderen trykkede og han var ikke noget specielt i Bayern. Nu er han så på et afsindigt meget dårligere hold, og han har ikke LFC-systemet bag sig.
Firmino, aldrig en stor målscorer i Liverpool, hvorfor skulle han pludselig begynde at bombe løs?
Benz, igen, hvad forventer vi? Han var fremragende i Real, men hvad er hans evner konkret? Nå jo, han er fremragende i samspil med andre spillere, og han kan være afsindigt giftig, hvis gode spillere sætter ham op. Hvem er de offensive medspillere i Al Ittihad? Hamdallah, Coronado, og manden som ikke kunne vælge mellem Romario og Ronaldinho, the one and only Romarinho!
Neymar, hvor meget kan han overhovedet spille? Han var voldsomt skadesplaget for PSG og pt er han ude med et totalsmadret ben. Og endelig Dembele. Moussa Dembele, på sit bedste en andenrangsangriber fra den franske liga. I sidste sæson klarede han hele 3 mål. I år er han så oppe på 9. Han ville sikkert have scoret flere, men han har misset 8 ud af 21 kampe med muskelskader.
Og det er så før vi overvejer, hvor motiverede de her folk er. Giver de den maks gas eller er det komfortabelt hyggefodbold mens man dagdrømmer om den næste løncheck?