Redigerettirs 12. mar 2024
Kan på ingen måde se det underlige i, at man vælger at se en Al-Nassr kamp, fordi Ronaldo er på banen. Manden er et ikon, og alene det, at han stadig præsterer på så højt niveau som 39 årig, er jo dybt imponerende og fascinerende. Bevares, niveauet er ikke i nærheden af de europæriske ligaer, men at bombe 68 mål og assist ind i 2023, er jo bare uvirkeligt næsten.
Dybest set burde det dog aldrig komme bag på nogen, hvis man kigger på hans præstationer og meritter inden han lidt tog på pension i Saudi. Manden er, i min optik, den anden bedste spiller nogensinde. Lang snak, men har sjælendt stødt på andre modargumenter end “du så jo ikke Pelé, Maradona, Zidane, R9 spille”. Hvad angår talent er det jo soleklart at overnævnte nok havde mere talent, men ligesom alle andre ting i denne verden, kommer du ikke langt med talent. Hvad der adskiller Ronaldo fra dem er, at han jo er sygeligt besat af at være den bedste. Uden at have set spillere fra “de gamle dage”, har jeg lidt på fornemmelsen, at Pelé, Maradona og Co. ikke havde samme mål om at være den bedste 24/7.
Ja, han har ikke vundet VM. Men lad os lige være ærlige. Det er noget pis at en holdpræstation, som jeg i højere grad synes det er med landshold, da de kun mødes 5 gange om året, skal være skelsættende for, hvordan du bedømmer en spillers individuelle færdigheder. Fodbold er store følelser, landshold er store følelser og derfor har VM så stor en betydning hos den folkelige menighed. Tænk at mange først kunne betragte Messi som “The GOAT” efter VM. Hvorfor siger det lige så skide meget om en spiller som har vundet alt og smadret alle indviduelle rekorder, at han lige vinder den ene VM-finale. Lidt et sidespor, men det virker da lidt absurd.
I sidste ende har jeg den dybeste respekt for Ronaldo. 878 mål og 249 assist (sidstnævnte statistik glemmer folk tit), siger jo næsten det hele. Har dog samtidig ondt af ham, da jeg fornemmer at drivet gennem hele hans karriere, kommer fra et lidt trist og hult sted. Manden er jo tydeligt traumatiseret af, at have mistet sin far i en tidlig alder, og derudover ville samtlige mennesker i verden blive sindsyge af, at få så meget opmærksomhed, berigelse og had gennem ens liv. Han er gud for nogle. Prøv lige at overvej hvad det ville gøre for et menneskes selvbillede, at blive sidestillet med noget guddommeligt. Derfor bliver jeg ikke det mindste irriteret, når han viser sine tydelige narcissistiske træk. Hans Piers Morgan interview var jo tåkrummende og en unødvendig udstilling af sig selv, og det traumatiserede menneske han nok dybest set er. Det fjernede alt fokus fra, at hans præstationer i United rent sportsligt var fantastiske. Lille fun-fact: Mennesker som mangler en fader-figur, har statistisk set større chance for at vise narcissistiske træk, og selvsamme personer lider typisk under, at de har et udtømmelig drive, som kan slide dem ned, da de hele tiden prøver at imponere nogen (deres far) som ikke er her mere. Nok bliver aldrig nok for Ronaldo. Jeg er overbevist om, at Ronaldo havde været et mere sympatisk menneske med en nemmere opvækst. Messi er opvokset i de bedste rammer i verden, med en samlet familie og sunde menneskelige værdier på La Masia. Barcelona har jo det bedste akademi nogensinde, fordi folk dybest set har det godt og rart, og at de som klub formår at skabe sunde menneskelige rammer. Det fungerer jo ikke sådan, at der kategorisk er bedre spillere bosat i byen Barcelona. Det er sgu da klart, at Messi er blevet en bedre fodboldspiller, når han tydeligvis har et større rå-talent, kombineret med nogle bedre fysiske og familiære rammer. Men sådan har Ronaldos liv nu engang måtte udfolde sig, ligesom at der findes mange sørgelige skæbner rundt omkring i verden. Dette føler jeg dog bare gør hans meritter endnu mere beundringsværdige.
Min pointe er bare, at man godt kan tage 2 dybe indåndinger når manden skaber sig som en sindsyg, og til tider kan opføre sig manisk. Der er sgu nok en god forklaring et eller anden sted. Nyd ham som fodboldspiller, for alene hans talent er jo rigelig belæg for, at se ham spille. Også som 39 årig i Saudi. Kan heller ikke fordrage den liga, men når 16/20 af verdens rigeste klubber enten direkte eller indirekte er støttet af diktatur-stater, klinger det lidt hult, hvis det skulle være det altafgørende argument for, at man nægtede at se den liga🤷♂️