Snak

Mere indhold efter annoncen

Ronnie Schwartz: Fedt at komme hurtigt i gang

fre 31. jul 2015
Brøndbys nye angriber Ronnie Schwartz glæder sig over sin debut i går, men føler samtidig, Brøndby burde have vundet.

Læs hele nyheden her
Han er vel også hentet hjem for at bringe en smule rutine til flokken og så bare i en alder af 25 år. Der er godt nok pres på spillerne på vestegnen.

I kampen i går var der en snitalder på 22.2 da kampen blev fløjtet af og modstanderen havde en snitalder på 27.2. Samtidig med denne forskel, så burde Brøndby klart have vundet og det var faktisk utroligt, at de ikke kunne få prikket den ind, samtidig med at de tillod alt for mange chancer. Pinligt af det enormt ringe Brøndbyhold. De burde, med den store bredde de har, bare tromle henover et cypriotisk subtop-hold.

Men Schwartz fik også lidt af en ilddåb af dommeren. Der blev godt nok lavet nogle prekære ting på banen, som ikke skulle fløjtes af gud ved hvilken årsag.
Jeg synes han så for tyk ud. Var tydeligt han ikke har spillet rigtig kamp længe. Han manglede godt nok fart.
På løbebane og i sauna med ham!
Annonce