Snak

Mere indhold efter annoncen
Ganske pænt - det er jo det som AGF og BIF får for deres største profiler -:)

Ja hvis det er det der skal til for at man er glad for handlen, som man for over et år siden regnede med at man skulle sælge for 200 mio, so be it😀

Nogle gange er penis måling ikke særligt oplagt, og specielt ikke i dette tilfælde.
Lets talk about Six Baby
Uden at vide mig 100 % sikker på det er Messi der sidder bag skærmen, tænker jeg han er blevet til lidt mere end du i hvert fald er.
Selvfølgelig vælger han Barcelona…. Han bruger ikke hovedet den dreng.
Det er egentligt ok, i lyset af Rooney kun har et halvt år af sin kontrakt tilbage og ikke i øjeblikket er en spiller i sin bedste form.

Vi kan jo ikke vide, om Barcelona også var første valg for Rooney, for vejen til spilletid kan være meget lang i Barcelona. At lade kontrakten løbe ud og spilde et halvt år uden spilletid i FCK, var nok ikke et specielt attraktivt alternativ for Rooney.

Nu har Barcelona i det mindste incitamentet til at få ham gjort salgbar. For det er nok det mest realistiske scenario for Rooney.

Har FCK fået lagt en lille videresalgs klausul ind i kontrakten, så kan man argumentere for at Barcelona er et mere attraktiv valg for FCK end det egentligt er for Rooney selv
Forleden kaldte mange herinde Barca historien for en and. Det ville Barcelona aldrig gøre osv.


I burde slette jeres konto herinde ;)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
22 millioner kroner? Av.. Hvad blev han købt for i sin tid?


Han kom transferfrit, men skulle have fået en (dengang i hvert fald) voldsomt stor kontrakt af en ungdomsspiller og en signon-fee i millionklassen (hvis man da tror på EB). Så jeg tror ikke det har været et billigt bekendtskab for FCK. Men kan man få ham afsted nu for 3 millioner euro, så har forretningen nok ikke været helt dårlig - selvom man jo selvfølgelig havde håbet på det hele store salg i sin tid.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Lige præcis, Mads Thomsen!
Ja, jeg er måske lidt biased, og hvad så? Jeg vælger ikke og udtale mig når jeg er i det røde felt. Stor, stor fan af Froholdt. Venlig hilsen Corner -79
Profil 255890
Hvorfor skal det være så ubegavet?
Det er jo fair at der er klubber og spillere, du ikke bryder dig om, men at gøre det ubegavet og provokerende er jo bare bøvet.
Du ved selvfølgelig godt, at når Porto, Marseille, Tottenham og Barcelona er ude efter en spiller, så er talentet nok pænt stort.
Jeg går jo helle ikke rundt og påstår at Kvistgaarden kun er interessant for Døllefjelde musse IF, for så dårlig er han.

Ot. Spændende for Roony, hvis Barcelona bliver en realitet. Og altså teknisk set er han i hvert fald bedre end Braithwaite, som egentlig hev en meget god periode personligt, ud af hans ophold.
Det ligner en low-risk markedsmulighed man vælger at gøre brug af. Kan enten udlejes eller få sporadiske indhold og pokalkampe for at se hvordan han udvikler sig, og evt sælges videre om et par sæsoner for en fin profit.

Ikke det mest sexede køb, men man har virkelig manglet bredde på kanterne, så det giver vel mening.
Det gir rigtig meget mening for mig. La Masia har det Roony mangler hvis han skal blive en spiller der kan begå sig i verdenstoppen. Personligt tror jeg det er et glimrende valg at komme til Barcelona og få en endnu bedre “fodbolduddannelse” end det han allerede har. Der kan ikke være meget tvivl om hvorvidt han er tiltænkt en plads i start 11. Tror Barca er ganske tilfredse med sin nuværende højrekant 😅
FCK fan, bor i Bodø
Annonce