Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Jeg synes bare det virker lidt mærkeligt at kalde folk for grådige fordi de skifter klub når deres kontrakt udløber. Er det grådigt at gerne ville skifte til en større klub? Det er jo drømmen for alle fodboldspillere. Det er jo ikke Roonys skyld at han blev skadet, så den med at give lidt igen virker som sådan noget romantisk fansnak. FCK gav ham ikke fuld spilletid da han ikke var skadet.
Han skal da først og fremmest tænke på sig selv. Især med de skader han han har haft, man ved da aldrig om chancen for Barca osv kommer igen. Som fodboldspiller må man gribe de chancer man kan og du skal jo per definition være lidt grådig hvis du vil til tops og kunne trække dig tilbage som 34 årig.
Dette er en signatur.
Der ville jo intet være til hinder for, at han kunne komme til Barcelona alligevel. Og kald du det bare romantisk fansnak, men fakta er, at mange igennem tiden i FCK og helt sikkert andre klubber også, har forlænget med det løfte om, at kunne skifte når og hvis det rigtige bud kom.
'Jeg udtaler mig principielt ikke om dommere. Specielt ikke ham her.' - Richard Møller Nielsen - Dejlig oplevelse, på trods af pindsvinet vandt. https://www.youtube.com/watch?v=ql0AmLp7juU&list=UUVZZ79wLFEG8H_WfIHyubdA
@XSDU
Det er måske lidt synd for Roony, men det er vel også en del af Barcelonas strategi? Lej ham ud i én sæson, bliver den fænomenal har de en ekstra spiller til førsteholdet eller et salg, bliver den god har de et “let” salg, bliver den dårlig har de “kun” betalt 18,6mio DKK.

For Roony tænker jeg dog, at alene det at have Barca som arbejdsgiver åbner op for rimelig gode udlejningsmuligheder.

Det er MEGET højt spil fra Roony’s side, men gevinsten står så sandelig også mål med hvad han satser hvis han kan genfinde topniveauet. Braithwaite blev pludselig også en meget interessant herre qua hans Barca-trøje, selvom alle godt vidste/ved at han blev hentet ind på en bagatelklausul i den spanske fodboldlovgivning.
Hafniae sigillum leonis est
bold98761234_3.1415

Nej, det er på ingen måde synd for ham, han vælger selv.
Han kunne have valgt et tilbud fra en klub på et lavere niveau og til en lidt mindre hyre, hvor han så ikke kunne risikere at blive udlejet hele tiden.

Det er derfor jeg siger han går mere efter pengene end noget andet.
Det er et valg som han tager, hvorfor det som sagt på ingen måde er synd for ham.
Lad mig omformulere:
Han ligger som han selv har redt, og nej, det er ikke synd for ham som sådan, men så kan vi altid diskutere hvor meget man bliver lovet guld og grønne skove af en klub kontra hvad man får. Jeg indrømmer dog, at min formulering var dårlig - det er ekstremt få fodboldspillere jeg decideret har ondt af.

Jeg er dog nysgerrig:
Er det kommet frem hvor meget Barca vil give ham i løn? Ellers er det lidt tidligt at sige at det KUN er pengene.
Hafniae sigillum leonis est
Indrømmet, nej det er ikke kommet frem mig bekendt.
Men med det sagt, så har jeg meget svært ved at se hvad der ellers skulle lokke ham derned?
Hvis det er korrekt at Barcelona B spiller i den 4. bedste række i Spanien, kombineret med sandsynligheden for de lejemål, som jeg har beskrevet tidligere, kan jeg helt ærligt ikke se ret megen anden motivation end en ganske betragtelig lønpakke.
Eller hvilke andre løfter kan mon være givet, som skulle kunne lokke?
moderator
"Der ville jo intet være til hinder for, at han kunne komme til Barcelona alligevel. Og kald du det bare romantisk fansnak, men fakta er, at mange igennem tiden i FCK og helt sikkert andre klubber også, har forlænget med det løfte om, at kunne skifte når og hvis det rigtige bud kom."


Det ved man da ikke vide, det kan være at Neestrup pludselig ikke vil bruge ham, han kan få en ny skade osv osv. Ved ikke at forlænge får han flere kort på hånden og er mindre afhængig af hvad FCK synes. Det er da ikke nødvendigvis et udtryk for at han har et grådigt bagland, men bare at han gerne selv vil planlægge sin karriere. Han får da formentlig også en markant højere løn, og lur mig om du ikke også ville tage imod en 5-10-dobling af din løn hvis du fik muligheden, fremfor at vente nogle år og skulle være afhængig af din arbejdsgivers luner. Det er da ren sund fornuft.
Dette er en signatur.
@XSDU
Altså den oplagte er jo en halvsæson på barcas u-hold for lige at veje og vægte ham, måske en sæsons udlejning, og hvis det går godt, så kan han potentielt være i betragtning til førsteholdstruppen. Det er ren spekulation og meget tomme løfter, men det er i hvert fald det ræsonnement der i min optik ligger lige til højrebenet udover pengene. Alene det at man har været på banen for Barcelona betyder en hel del ift dine fremtidige karrieremuligheder som fodboldspiller. Alternativt kunne det være den ekstra eksponering der kommer alene ved at bære en Barcelona-trøje, om det så er andethold eller ej.

Om det så lykkes skal jeg ikke gøre mig klog på.
Hafniae sigillum leonis est
Jeg tror og håber, at mange bliver overraskede. Jeg går ikke selv ud fra, at han fra dag 1 er at finde i startelleveren, på ingen måde. Men han har potentialet til at blive Barcelona spiller og tror på at han kommer til at spille før eller siden. Hans mentale styrke er ekstrem for en ung spiller, så absolut ingen Emre Mor, om det er grådigt at ville videre, når en masse af Europas største klubber står i kø, det tænker jeg ikke det er.
Jeg har fulgt superligaen fra begyndelsen og jeg ikke huske en ung spiller, med større potentiale i hvert fald i den offensive del af spillet. Om han så opfylder sit potentiale må tiden vise. Men er slet ikke i tvivl om, at han matcher Barcelona på så mange parametre.
Annonce