Snak

Mere indhold efter annoncen
@mexicos

Hvis han ikke kan bruge et mål der fejlagtigt blev dømt offside (hvilket jo stadig var en super præstation på trods af en dommerfejl), som et godt argument.. hvordan kan du så få dig selv til at bruge et argument som at Æresdivisionen har haft mange store topscorere, den er slet ikke på samme niveau som den var engang.. du ser f.eks ikke fremtidens Suarez, Ronaldo eller Romario vælge Holland mere..
"England er jo også efterhånden blevet det internationale svar på AGF, ikke et ondt ord om AGF iøvrigt, men hvor forventningerne med det samme de har to hjørnespark i træk, bliver meget meget store.." -Troels Bech, VM 2018

Og det er bare svære arbejdsforhold foran 4-1 imod et træt hold!!!

Enig i at NJ spiller 2 dårlige kampe.
Mener også det er en fejl at lade en spiller spille med brækket arm. Man kan ikke undgå at trække sig i dueller o.l. Men ringe var han
Man kan da ikke sige, at en spiller har scoret 2 mål i 5 kampe, når det ene mål blev underkendt for offside - uanfægtet af folks mening omkring denne dom. Det er nu engang ikke sådan man opgør tingene.

Ang. Æresdivisionen, så er der jo sjældent set, at topscoreren IKKE ryder videre til en større liga, og det kan også ske med Jørgensen.
Han har aldrig fundet sit niveau på landsholdet, men det er der for mig at se større chancer for, end at Bendtner genvinder fordums styrke. Han virker i
Klodset og primitiv i sit spil, når han kommer ind.
Han har derudover langt lettere arbejdsbetingelser, når vi fører 4-1, og Irland er i total definskv opløsning. Jeg ville gerne have set, hvor lidt Bendtner havde fået ud af at spille fra start i stedet - formentlig ikke meget
Lynge Høvdingen
Nej, hvem skulle også ønske at købe ham? Tromsø måske! Der skulle efter sigende være mange sild.
Nu har Kloge-Aage jo heldigvis mere end et halvt år til at finde den rette angrebskonstellation, og der skal helt sikkert prøves nogle ting af i venskabskampe op til VM.
Kan sagtens se Bendtner generobre sin plads som førstevalg, IMO er Corner og Nico lidt “det tynde øl” på det her landshold.
Assisto er ung og skal udvikle sin spilforståelse, så han træffer de rigtige valg mht. til, hvornår bolden skal spilles videre første gang, og hvornår der skal dribles. Han får dog (forhåbentlig) lært en masse i La Liga, nu han har etableret sig som fast starter i Celta.
Yussuf har power på fløjen, men mangler virkelig at genfinde den målfarlighed, han havde i 2. og 3. Bundesliga - nu scorer han jo stort set aldrig. Hvis han kan bygge dét på, kan han blive det klare førstevalg på højre fløj. Heldigvis er han stadig førstevalg i RB Leipzig og kan forhåbentlig udvikle sig til en rigtig giftig Bundesliga-angriber i løbet af sæsonen.
IMO er vi nødt til at bygge et hold til VM, hvor det ikke “kun” er Christian Eriksen, der udgør den offensive trussel - det bliver for let at læse for modstanderne. Vi skal have flere strenge at spille på. Bliver spændende at følge udviklingen på dette landshold frem til sommer.

BEMÆRK: “Kloge-Aage” er normalt et negativt ladet udtryk, men jeg mener det i en absolut positiv forstand. For Aage er lykkes med det, hans forgænger fejlede med: At bygge et hold op om Christian Eriksen, så han virkelig kan slippe sine superkræfter løs! Han er jo lige så dominerende og vigtig på det danske landshold, som Messi er det for Barcelona. Det er det klogeste, jeg har set en dansk landstræner gøre i al den tid, jeg har fulgt landsholdet ... (og det er altså siden udtrykket “et ærefuldt nederlag” blev benyttet af den danske tv-kommentator i stort set hver eneste kamp, dengang der kun var én tv-kanal)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
B52&kvgt;Janteloven godt indlæg er 100% enig men der er altså nogen der hader Bendtner de vil med djævlens magt ikke indrømme hvor god han er eliteserien er ikke så dårlig som nogen gør den til
LeTiss.

Han har "kun" scoret 18 i ligaen, og han har scoret 5 af dem på straffe.
Holder med OB.
Det var godt LORDEN fik lov at tage det straffe så Eriksen ikke skulle misbruge det
Det var godt af alle mulige andre årsager, men ikke den du nævner ...
Bedste argument udover stats er vel at han samspil med Eriksen er på et helt helt andet plan end de andre angribere vi har. De ser bare hinanden bedre. Det i sig selv bør være nok
Annonce