Snak

Mere indhold efter annoncen
Man handler i nødværge, netop fordi der ikke er tid eller mulighed for at få hjælp fra politiet...

Så det er politiet/anklageren, der skal vurdere, om der er nok til at rejse sag, og dernæst dommeren, der skal vurdere, om han kan frifindes pga. nødværge (som jo helt sikkert er hans forsvar i sagen).

Straffeloven § 13
§ 13 Handlinger foretagne i nødværge er straffri, for så vidt de har været nødvendige for at modstå eller afværge et påbegyndt eller overhængende uretmæssigt angreb og ikke åbenbart går ud over, hvad der under hensyn til angrebets farlighed, angriberens person og det angrebne retsgodes betydning er forsvarligt.
Stk. 2. Overskrider nogen grænserne for lovligt nødværge, bliver han dog straffri, hvis overskridelsen er rimeligt begrundet i den ved angrebet fremkaldte skræk eller ophidselse.
Stk. 3. Tilsvarende regler finder anvendelse på handlinger, som er nødvendige for på retmæssig måde at skaffe lovlige påbud adlydt, iværksætte en lovlig pågribelse eller hindre en fanges eller tvangsanbragt persons rømning.
@tenver,
jeg er enig i at man handler i nødværge men så ringer man altså også efter politiet når muligheden kommer.. så er spørgsmålet lidt hvorfor ringede de ikke til politiet?? virker mega suspekt at man som offer ikke ringer først til politiet.. men som tv2 skriver i deres artikel så passer philines version ikke helt med den de kan se på overvågningen.
1: FC København 2: Ronaldo / Messi 3: Real Madrid
Jeg forstår sgu ikke rigtigt, hvad du mener.

Prøv at vent et par dage til Bendtner selv kommer med en forklaring...

Man kan ikke vente på at politiet kommer om 5 min, hvis der en kommer en truende person løbende mod én, som muligvis er ved at angribe dig eller kæresten (Bendtner prøver sandsynligvis ikke som sådan at forsvare sig selv, mere sin kæreste, som jo skriver, at hun bliver kaldt skældsord osv.).

Nødværge er at handle selv, når man bliver udsat for en ulovlighed, eller for at afværge en ulovlighed.
@BD,
du skal ikke tage dine frustrationer ud på mig fordi din darling dreng ikke har en eneste hjernecelle der god for ham.

(nu er det jo ikke meget underligt at jeg skriver om NB i et topic det omhandler ham.. det er jo ikke mig der har brækket en persons kæbe og så fået min dame til at dække over mig. der kan der snart ikke være meget mere tvivl om at NB hverken på banen eller udenfor banen er i stand til at bruge sin hjerne.)
1: FC København 2: Ronaldo / Messi 3: Real Madrid
Jeg tror mere på historien til NB´s kæreste end en standard taxachauffør fra Mjølnerparken
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Herligt KB der er en manus i maven på dig. Du dramatiserer og antidramatiserer efter forgodtbefindende.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Det finder vi vel ud af, når videoen fra taxaen bliver vist i retten.
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Jeg kan så løfte sløret for det danske retssystems logik. Man tiltaler ham der ramte. Og ikke ham der ramte forbi. Og han får en dom. Så kan man sidde tilbage bagefter og gruble over retfærdighed.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Og i politiets øjne er offeret altid uskyldigt. Det er et intellektuelt levn fra HC Andersen.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
du skal ikke tage dine frustrationer ud på mig fordi din darling dreng ikke har en eneste hjernecelle der god for ham.


Det er netop det der jeg mener. Hvis han har overfaldet en taxachauffør, så er han en idiot. Længere er den ikke. Men for dig handler det hele om haters og fanbois. Desuden bringer du Bendtner på banen i hver eneste landsholdartikel, selv når han ikke spiller. Kom nu videre.
Esbjerg fB
Annonce