I forhold til oprykning/nedrykning. Der kan være forskellige modeller. En kunne være, hvis vi siger at nr. 1 og 2 i 2. Division i en sæson er II hold så spiller de to II hold kvalifikationskamp mod de to laveste placerede II hold fra 1 Division udenfor de direkte nedrykningspladser, om pladserne i 1. Division (i tilfælde af at der allerede er 4 II hold i rækken) Ellers er op/nedrykning som nu. Måske med 1 plads yderligere
Så holdene i de lavere divisioner skal planlægge deres sæson efter en masse hvis og hvis´er..
Mange hold i de rækker kører med semi-proffer og nogle endda næsten med amatører - hvor mange spillere så er på sommerferie på givne datoer når sæsonen er slut - og hvis der nu skal kalkuleres med MULIGE op/nedrykningsspil, så bliver det endnu mere skævt og mindre attraktivt for spillerne, da deres sommerferie så kan blive helt aflyst, hvis de skal spille kvalspil.
Lad nu divisionsholdene have deres egne rækker, uden de bliver en legeplads for superligaens andet/ungsdomshold.
Det er som sagt prøvet før - hvor det ikke gik særligt godt.
Det vil være en udvanding af divisionsstrukturen og igen også føre til en samling af de bedste spillere i de bedste klubber. Som det er nu samles en hel del af telentmassen op af mindre klubber - med strukturændringen vil de nok i større grad blive i større klubber. Det er kun en fordel for de store klubber.