Snak

Mere indhold efter annoncen

Roskilde præsenterer millionunderskud

man 7. maj 2018
Der er røde tal på bundlinjen i FC Roskilde. Klubben har således tabt 1,8 millioner kroner i 2017.

Læs hele nyheden her
Dette økonomiske resultat og informationerne fra Roskilde er jo i den grad med til at løfte lidt af sløret for hvad der betales af lønninger i dansk fodbold, og det er da i den grad tal som overrasker mig.

Det er nogle meget store lønninger der bliver betalt i Roskilde og er det virkelig niveauet for 1. division ?

I 2016 blev der i gennemsnit udbetalt 40.000 kr. i løn om måneden i Roskilde og dette blev i 2017 øget til 47.000 kr. i gennemsnit om måneden. Der vil naturligvis nok være nogle som ligger over den gennemsnitlige løn, men alligevel er det overraskende for mig, at der betales så store lønninger i den næstbedste danske fodboldrække og det endda i en klub som jo ikke er blandt topholdene/de store klubber.
Jeg tænke det samme da jeg læste det. Det er imponerende lønninger for spillere i den næstbedste række og i en klub som FC Roskilde, som jo ikke kan betegnes som en topklub i rækken. Jeg tror at der er mange spillere i suppen som får mindre end den løn, altså bredde- og udviklingsspillere i trupperne, men Roskilde har jo også gennem nogle år haft en trup bestående af mange rutinerede spillere som tidligere har spillet på højere niveau, og de er nok ikke så billige i løn.
Der er jo nok flere lønnede end spillere, så så simpel matematik kan man nok ikker bruge
BANDITO
Med det lønniveau og de spillere der løber rundt i Roskilde, er det nærmest imponerende de ikke får mere ud af det sportsligt.
Mon ikke det er sidste sæson med Anders Theill?
HB Køge. Ikke så meget fikumdik.
Jo, det må være sidste sæson med ham ved roret. Han er ikke mere Anders Geil, nu blot Anders Tegl.
Tro mig. Theil ryger ingen steder. Er pot og pande med Bo, som sidder på pengekassen. Tror det er mere sandsynligt, at vi sælger domkirken til Svenskerne, end at Theil ryger. Desværre.
Annonce