Snak

Mere indhold efter annoncen
Man køber Kannibalen og Rud udtaler:

Han spiser rigtigt, han lever rigtigt. De unge kan lære så meget af ham, siger Rud.


Hvor nice er det lige med den kommentar.

Og så se den her, det er klasse:

http://www.youtube.com/w…Hug3hhPDpME

Hvordan forklare tøffe den mon :-) klik frem til 2.00 min hvis du ikke kan vente.
Faktisk mest til pudersne d-:
4 mio = 8000 solgte Brøndby trøjer til en værdi af 500 kr. stykket.

Rent økonomisk så tror jeg på det kommer til at hænge sammen :)
@ nifera

Bare helt generelt.

Hvis en Brøndby-trøje koster 500 kr.-, som du skriver, så tror jeg ikke, du automatisk kan gå ud fra, at samtlige 500 kr.- ryger direkte i Brøndbys kasse.

Der er formentlig moms på varen. Hummel skal måske også have en del. Sælges den via en forhandler, skal forhandleren nok også have noget for det o.s.v.

Vh.

Adriaanse





Jeg tror godt du kan regne med der var et element af en joke i overstående.

Der er jo ingen danske klubber som sælger 8000 trøjer om året, og da slet ikke i mersalg som følge af en spiller.

Godt nok er Boulahrouz et navn, men ikke ligefrem den der har solgt flest trøjer i sin karriere, og selv Messi og Ronaldo ville have svært ved at skabe et mersalg på 8000 trøjer til en dansk klub.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Der skal være plads til lidt sjov. Med eller uden moms..

Men læs lige denne her. (Jeg kender ikke de præcise tal for de senere år, men i linket fra Tipsbladet nedenfor, kan man læse, hvordan det har set ud.)

http://www.tipsbladet.dk…C3%B8jesalg

Vh.

Adriaanse
Messi eller Ronaldo ville ikke skabe et mere salg på 8000 trøjer i en dansk klub? Ret utopisk eksempel, men du kan nok snildt regne med der ville være 8000 mennesker der ville købe den trøje, samt de indtægter det ville skabe i salg uden for landet.

Utopisk, men den kommentar var lidt for sjov at kommentere på.
Jeg siger jo bare min mening
Rent økonomisk så tror jeg på det kommer til at hænge sammen :)


Ja, det er vist et trosspørgsmål.

Virkeligheden har det i hvert fald ikke meget at gøre med.
Jeg er enormt overrasket over at trøjesalget skulle være så stort, det havde jeg ikke i min vildeste fantasi forstilt mig.

Jeg ligger mig fladt ned og erkender jeg tog fejl omkring trøjesalget generelt, jeg tror dog stadigvæk ikke selv med kendskab til de her tal at Boulahrouz sælger 8.000 trøjer.

Selv er det blevet til 3 FCK trøjer i løbet af de seneste 20 års tid.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Annonce